Wersalka czy materac termoelastyczny?

Pianka VISCO, czy też używając innej terminologii pianka termoelastyczna, staje się coraz popularniejszym materiałem stosowanym do produkcji materacy. Czy warto takim modelem zastąpić swoją wersalkę? W czym model termoelastyczny jest lepszy od tradycyjnych tapczanów? Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że przewyższa zwykłe łóżka we wszystkim. 

Przede wszystkim komfort. Tradycyjne wersalki stosunkowo szybko się odkształcały, przez co traciły resztki swojej wygody. W takich łóżkach wkład sprężynowy cechuje się elastycznością powierzchniową. Gdy zmienia się pozycję ruch przenosi się po całej powierzchni, co jest bardzo kłopotliwe przy korzystaniu z łóżka przez dwie osoby. Partnerzy przeszkadzają sobie nawzajem. Komfort zmniejsza się jeszcze bardziej, gdy odczuwalne zaczynają być pojedyncze sprężyny, a zmysł słuchu musi znosić dźwięk pracujących sprężyn.

Pianka termoelastyczna (można również spotkać się z określeniami pianka VISCO, mamory foam, czyli z pamięcią i lazy foam, pianka leniwa) to materac świetnie sprawdzający się zarówno w materacach dla osób śpiących w pojedynkę, jak i z partnerem. Komfort snu na takim modelu gwarantuje cecha, którą określa się terminem elastyczności punktowej. Materac poddaje się odkształceniom tylko w miejscu nacisku ciała. Partner nie odczuwa, więc naszego ruchu, nawet, gdy wstajemy z łóżka. Model z pianki termoelastycznej dostosowuje się do pozycji ciała pod wpływem temperatury, daje więc tak doskonałe podparcie, jakiego nie dostarczy nawet najdroższa wersalka czy tapczan. Jeżeli zmagamy się z bólem, który wywołany jest przez stan zapalny, powierzchnia mocniej się odkształci, zmniejszając nacisk, a co za tym idzie łagodząc ból. Pianka leniwa nie pozwala na nadmierny ucisk jakiejkolwiek partii ciała, dzięki czemu bardzo korzystanie wpływa na krążenie krwi. Materac termoelastyczny zalecany jest rekonwalescentom i osobom zmuszonych do długotrwałego przebywania w łóżku. Wszystko to dzięki niepowtarzalnym właściwościom przeciwodleżynowym i ortopedycznym. Co ważne, pianka VISCO może być stosowana na stelażach regulowanych, zarówno ręcznie, jak i elektrycznie.

Swoje niezwykłe właściwości materiał ten zawdzięcza laboratoriom NASA. Naukowcy szukali materiału, który zagwarantuje astronautom komfort w przestrzeni kosmicznej. Tak oto w latach 70.XX wieku wynaleziono piankę termoelastyczną.

Biorąc pod uwagę względy zdrowotne surowiec ten posiada jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi wersalkami. Pianka z pamięcią jest polecana alergikom. W przeciwieństwie do wkładu sprężynowego w starych typach łóżek w materacu nie ma miejsca na gromadzenie się zabrudzeń mogących stanowić środowisko rozwoju alergenów. W wersalkach, niestety, znajduje się dużo przestrzeni, gdzie wśród kurzu i zanieczyszczeń organicznych, mogą żyć i namnażać się pleśnie, grzyby, roztocza i bakterie.

Jeżeli cenimy sobie możliwość umieszczenia pościeli czy sezonowych ubrań do schowka w tapczanie to warto pamiętać, że dzięki niskiej wadze materac termoelastyczny może być stosowany nie tylko na stelażach regulowanych. Bez jakichkolwiek kłopotów będziemy mogli korzystać z ramy łóżka kryjącej pod stelażem podobną skrytkę.

Dodaj komentarz