Wersalka czy materac poliuretanowy?

No i stało się, nasza stara wersalka kompletnie nie nadaje się do użytku. Co zrobić, gdy nie mamy warunków finansowych na jakiś nowoczesny materac, a tradycyjne tapczany już do końca nas zniechęciły? W takim wypadku ratunkiem dla nas może być materac poliuretanowy.

Materiał ten jest również dość dobrze znany w świecie sypialnianych surowców. Cieszy się mieszaną sławą, gdyż dawniej niejednokrotnie wywoływał alergię, a jego jakość pozostawiała bardzo wiele do życzenia. Współcześnie pianka poliuretanowa nie stanowi zagrożenia pod kątem uczuleń. Normy regulujące zawartość chemikaliów w materacach są bardzo surowe, a to właśnie substancje chemiczne były czynnikiem wywołującym alergię. Obecnie pianka poliuretanowa jest materiałem, który bardzo dobrze sprawdzi się w łóżku osób zmagających się z uczuleniami. Surowiec nie wchłania, bowiem kurzu, który sam może wywoływać nieprzyjemne reakcje organizmu. Materace piankowe zapobiegają przedostawaniu się do wnętrza posłania również zanieczyszczeń organicznych. Roztocza, które żywią się martwym naskórkiem, nie mają pożywienia, dzięki czemu nie rozwijają się w materacu. Sama pianka poliuretanowa jest surowcem pochodzenia syntetycznego, nawet poddana wpływowi wilgoci nie stanowi pożywki dla takich alergenów jak pleśnie, grzyby czy bakterie.

Jest to jeden z najważniejszych argumentów przemawiających za zakupem materaca z pianki poliuretanowej, a nie tradycyjnej wersalki. W tych ostatnich, bowiem we wnętrzu znajduje się wkład sprężynowy, który pozostawia wiele miejsca do zbierania się zanieczyszczeń. Szkodliwe drobnoustroje mają wiele przestrzeni i warunki do rozwoju, szczególnie, gdy do wnętrza dostanie się wilgoć. W przypadku wersalek nie ma możliwości przewracania posłania, które ma duże znaczenia dla utrzymania higieniczności. Materace poliuretanowe są lekkie, łatwo, więc je, na przykład postawić pionowo. Ułatwia to cyrkulację powietrza, a więc odprowadzanie wilgoci. Odwracanie materaca ma też ogromny wpływ na przedłużenie jego żywotności. Na wersalkach, szczególnie, gdy nie zamieniamy stron, na których śpimy, ciało oddziałuje w zasadzie tylko na to samo miejsce na powierzchni. Cięższe partie, na przykład biodra, stosunkowo szybko powodują trwałe odkształcenia posłania. Przewracając materac regularnie (najlepiej, co 3-6 miesięcy) znacząco oddalamy moment, kiedy powierzchnia podda się trwałym zmianom.

Wielu ludzi uważa, że dużą zaletą wersalek jest przechowalnia na pościel. Materac poliuretanowy jest lekki, nie będzie, więc żadnym utrudnieniem w korzystaniu z łóżka z podobnym schowkiem.

Materac poliuretanowy może być również ratunkiem, gdy nie możemy lub nie chcemy w danym momencie zmieniać naszego starego łóżka. Kupując materac nawierzchniowy z tego materiału możemy uchronić się przed niedogodnościami wynikającymi ze snu na spaczonej powierzchni. Dodatkowo model taki będzie stanowił dodatkową ochronę wersalki przed zanieczyszczeniami. Pianka poliuretanowa daje dobre podparcie układu szkieletowego, zapewniając zdrowy i wygodny sen.

Dodaj komentarz