Materace piankowe – zalety

Materace piankowe zyskują coraz większą popularność. Pomimo niewielkich różnic wszystkie te modele łączy szereg zalet, które sprawiają, że tak samo dobrze sprawdzają się zarówno, jako posłania dla osób śpiących w pojedynkę, jak i dla par.

Przede wszystkim każdy materac piankowy zapewnia użytkownikowi zdrowy i wygodny sen. Powierzchnia dostosowuje się do pozycji ciała śpiącego gwarantując właściwe podparcie układu szkieletowego.  Jest to niezwykle istotne, gdyż w ten sposób mamy pewność, że naturalne krzywizny kręgosłupa są zachowane. Mięśnie mogą się rozluźnić, a my budzimy się wypoczęci i bez dolegliwości bólowych. Właściwość tę materacom piankowym zapewnia wysoka elastyczność punktowa. Cecha ta jest niezwykle istotna, gdy materac ma służyć, jako łóżko dla dwojga. Ruchy jednej z osób nie przenoszą się po powierzchni oraz nie zakłócają wypoczynku partnera. W sytuacji, kiedy jeden z użytkowników jest znacznie cięższy nie ma kłopotu z zapadaniem się drugiej osoby na jego stronę. Zmiana pozycji nie skutkuje również odkształceniem powierzchni materaca w sposób wymuszający zmianę ułożenia ciała przez partnera.

Kolejną zaletą łączącą wszystkie materace piankowe są właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne. Odpowiednia przepuszczalność powietrza zapewnia prawidłowe odprowadzanie wilgoci z wnętrza posłania. Wysokogatunkowe pianki posiadają budowę uniemożliwiającą przedostawanie się do materaca kurzu czy zanieczyszczeń organicznych (martwy naskórek). Nie tworzy się, więc środowisko do rozwoju roztoczy, pleśni, grzybów czy bakterii. Należy jedynie pamiętać, by przed zakupem materaca lateksowego wykluczyć uczulenie na lateks. Jeżeli ono nie występuje można uznać te modele za hipoalergiczne.

Wszystkie materace piankowe można stosować na stelażach regulowanych, zarówno ręcznie jak i elektrycznie.

Jeżeli zdecydujemy się na posłanie ze zwykłej pianki poliuretanowej, zapewnimy sobie wygodę i zdrowe podparcie kręgosłupa za nie wielką cenę. Musimy jednak pamiętać, że jego żywotność będzie niższa niż w przypadku innych materiałów. Pianka wysokoelastyczna HR jest ulepszoną wersją pianki poliuretanowej. Wykazuje się właściwościami ortopedycznymi i jest materiałem niezwykle wytrzymałym. Pod tym względem ustępuje jedynie piance lateksowej. Decydując się na materac z tego ostatniego surowca warto pamiętać, że za dobre jakościowo uznaje się modele zawierające, co najmniej 20 % naturalnego mleczka kauczukowego. Dodatek organicznego lateksu nadaje materacowi odpowiednią przewiewność.  Pianka termoelastyczna to jeden z najnowszych materiałów. Może występować pod nazwą pianka leniwa (lazy foam), z pamięcią (memory foam) lub pianka VISCO. Materace te posiadają właściwości przeciwodleżynowe. Materiał odkształca się pod wpływem temperatury dając uczucie przyjemnego otulenia. W miejscu zmienionym chorobowo, a więc cieplejszym, powierzchnia zapada się głębiej zmniejszając ból. Struktura pianki VISCO korzystnie wpływa na krążenie krwi w organizmie.

Dodaj komentarz