materac lateksowy

Materac lateksowy – wady i zalety

Materace lateksowe należą do najbardziej kosztownych. Pianka lateksowa to połączenie mleczka kauczukowego, naturalnego, z lateksem syntetycznym. Proporcje mogą się różnić, im większa zawartość materiału naturalnego, tym lepsze właściwości materaca. Za dobrą gatunkowo uważa się piankę, w której mleczko kauczukowe stanowi ponad 20%. Najbardziej luksusowe modele mogą osiągać nawet proporcje 80: 20, na korzyść lateksu organicznego. Im większa zawartość mleczka kauczukowego, tym lepsza cyrkulacja powietrza w materacu. Aby zapewnić sobie właściwe podparcie podczas snu, należy wybrać model o grubości między 14 a 20 cm.

Bardzo rzadko zdarza się, że lateks wykazuje właściwości uczulające. Warto sprawdzić czy przyszły użytkownik nie będzie narażony na dolegliwości skórne. Jeżeli wykonanie takiej próby jest niemożliwe pamiętać należy, że stosowanie pokrowców nie dopuszcza do bezpośredniego kontaktu ciała z materiałem. Osłonki zaleca się stosować by ułatwić utrzymanie higieny materaca.

Pianka lateksowa to materiał wykazujący elastyczność punktową. Materace lateksowe dobrze sprawdzają się w łóżkach podwójnych. Zapewniają komfort obojgu partnerom. Pianka lateksowa dostosowuje się do pozycji ciała, dobrze podpierając kręgosłup. Materace te polecane są dla osób borykających się z bólami pleców. Materiał ten dobrze sprawdzi się w łóżeczku dziecięcym.

Materace lateksowe są polecane dla alergików, gdyż materiał ten nie sprzyja rozwojowi roztoczy. Martwy naskórek nie przedostaje się do środka posłania, pasożyty nie mają pożywienia. Pianki lateksowe mają system kanalików, mających na celu zwiększenie cyrkulacji powietrza. Ułatwia to odprowadzanie wilgoci (na przykład potu), która mogłaby doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Struktura materaca utrudnia również wchłanianie kurzu. Użytkownicy nie są, więc narażeni na powstawanie zmian skórnych czy przykrych dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Materace lateksowe cechuje duża odporność na odkształcenia i wytrzymałość. Dobrze sprawdzają się na stelażach regulowanych. Należy pamiętać, by nie wystawiać materaca na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Lateks pod ich wpływem może się utleniać. Podobnie jak w przypadku innych materacy, oprócz bonellowych, zaleca się stosowanie stelaży elastycznych. Przedłuży to żywotność posłania.

Dodaj komentarz