Materac kieszeniowy, bonellowy i piankowy - porównanie

Materac kieszeniowy, bonellowy i piankowy – porównanie

Na rynku znaleźć można wiele różnych rodzajów materacy. Różnią się one między sobą nie tylko ceną, rozmiarami, ale i materiałem, z którego są wykonane. Każdy rodzaj materaca niesie ze sobą pakiet zalet i wad.

Materace sprężynowe dzielimy na dwa rodzaje. Formatka bonellowa to system sprężyn, które w kształcie przypominają klepsydry. Sprężyny są ze sobą połączone dzięki czemu materac wykazuje wysoką elastyczność powierzchniową. Przy spaniu we dwoje ruchy jednego partnera są mocno odczuwalne przez drugą osobę. Warstwa ochronna, zapobiegająca bezpośredniemu naciskowi zwojów na ciało, może być wykonana z różnych materiałów. Formatkę bonellową zalicza się do kategorii materacy twardych, będzie więc odpowiedni dla cięższego użytkownika. Materace te są przewiewne i odporne na odkształcenia, jednak ten system sprężyn wykazuje tendencję do wydawania odgłosów, podczas nacisku. Dużą zaletą materacy bonellowych jest ich stosunkowo niska cena.

Drugim rodzajem materacy sprężynowych jest formatka pocket, czyli system walcowatych sprężyn umieszczonych w osobnych kieszonkach. W materacach tych uginają się tylko te sprężyny, na które naciska ciało. Materiał ten wykazuje wysoką elastyczność punktową. Materac dostosowuje się do kształtu ciała, zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa i komfortowy wypoczynek. W przeciwieństwie do materacy bonellowych formatka pocket nie dopuszcza do odczuwania ruchów osoby przez partnera. Wybierając materac kieszonkowy warto mieć na uwadze, że im większa ilość sprężyn na metr kwadratowy, tym wygodniejsza i zdrowsza powierzchnia. Formatka pocket dzieli się na 3 grupy: Pocket to 272 sprężyny/m2, Multipocket – 508 sprężyn/m2 i Luxpocket, czyli 1000 sprężyn/m2. Wadą materacy kieszonkowych jest ich stosunkowo duża waga, która może utrudniać regularne obracanie materaca czy korzystanie ze schowka na pościel.

Jeżeli nie chcemy korzystać z materaca sprężynowego możemy zakupić model wykonany z pianki. Dobre właściwości wykazuje pianka lateksowa. Materiał ten jest antygrzybiczy i antyalergiczny (oczywiście, gdy wykluczymy uczulenie na lateks). Materace lateksowe zapewniają dobre podparcie dla kręgosłupa, bez względu na preferowaną pozycję. Dobrze sprawdza się na łóżkach dwuosobowych. Pianka lateksowa jest odporna na zużycie, nie odkształca się. Materace lateksowe nie są zalecane osobom, które cechują się dużą potliwością, gdyż materiał nie należy do najbardziej przewiewnych.

Pianka termoelastyczna dostosowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Komfort snu jest bardzo wysoki, krążenie krwi w organizmie jest pobudzone. Materace termoelastyczne sprawdzają się, gdy trzeba zadbać o profilaktykę przeciwodleżynową. Materiał ten nie jest wskazany dla osób z potliwością.

Materace z pianki wysokoelastycznej są stosunkowo lekkie i przewiewne. Wysoka elastyczność punktowa zapewnia komfort, nawet gdy służy dwóm osobom. Materiał jest odporny na odkształcenia, wykazuje jednak mniejszą trwałość niż pianka lateksowa.

Dodaj komentarz