Materac bonellowy – czy wart jest swojej ceny?

Materace bonellowe należą do najtańszych na rynku. Są kuszącą opcją dla osób o ograniczonym budżecie nie tylko ze względu na własny koszt. Jako jedyne nie wymagają stelaży elastycznych, które są droższe niż modele twarde, wykonane przykładowo z drewna sosnowego. 

Formatka bonellowa może stanowić dobry wybór dla osób, które cenią tradycyjne rozwiązania. System w tych modelach opiera się na układzie sprężyn, jaki znamy ze starych wersalek i tapczanów. Sprężyny w kształcie klepsydry połączone są ze sobą drutem, co daje jednolicie uginającą się powierzchnię. W łóżkach wyprodukowanych przed, czasem wieloma, laty druty dosyć szybko stawały się wyczuwalne, czasem wręcz przebijały się przez obłożenie. Spowodowane było to niską jakością materiałów. Współcześnie stosuje się surowce o lepszych właściwościach. Zaleca się jednak zrezygnować z tradycyjnych wersalek, których wykonanie może pozostawiać wiele do życzenia. Dużo rozsądniejszy będzie wybór materaca bonellowego.

Kupując taki model zwracajmy uwagę, na jakość wykonania. Sprężyny mogą różnić się co do liczby zastosowanych zwojów, wybierajmy więc materace, które mają ich pięć. Drugą istotną kwestią jest rodzaj drutu. Najlepiej, gdy w wybranym przez nas modelu jego średnica wynosi 2,2 mm. Cieńsze druty wiążą się z gorszą jakością produktu. Na żywotność materaca i komfort użytkownika, ma także wpływ rodzaj obicia, czyli tak zwanej warstwy komfortu. Przed przebijaniem się drutu chroni nakładka tapicerska, na przykład filcowa. Na nią nałożona może być warstwa z różnego rodzaju materiałów. Pianka poliuretanowa szybko ulega odkształceniom, mata kokosowa jest bardzo wytrzymała, ale zwiększa twardość materaca. Droższe modele mogą być pokryte wysokiej jakości piankami, na przykład wysokoelastyczną. Materiały te dobrze podtrzymują ciało, zapewniają dopasowanie posłania do pozycji podczas snu. Są też odporne na zniekształcenia.

Materace bonellowe zalicza się do posłań twardych. Szczególnie, jak wspomniane jest wyżej, gdy pokryte są matą kokosową. Materace takie zalecane są osobom o dużej wadze ciała. Formatkę bonellową cechuje elastyczność powierzchniowa. Zmiana pozycji ciała użytkownika roznosi się po całej powierzchni. Może powodować to dyskomfort, jeżeli materac miałby służyć jako posłanie dla pary. Kolejnym minusem, jest możliwość wydawania odgłosów przez pracujące sprężyny. Materacy sprężynowych nie powinno się stosować na stelażach regulowanych, gdyż zginanie może trwale odkształcić druty.

Pomimo stosunkowo niskiej ceny materace bonellowe nie zapadają się nawet na wysokości, gdzie najczęściej spoczywają ciężkie partie ciała. Ten rodzaj posłania sprężynowego można polecić osobom śpiącym w pojedynkę i preferującym twarde powierzchnie do nocnego odpoczynku. Ze względu na niską cenę, sprawdzą się również jako materac tymczasowy.

Dodaj komentarz