Charakterystyka materacy wysokoelastycznych.

Pianka wysokoelastyczna to materiał, który możemy spotkać również pod skrótem HR, czyli High Resiliense Foam. Być może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale jest to ulepszona wersja pianki poliuretanowej. Tej samej, którą znamy z warstwy komfortu w starych tapczanach czy materacyków dla dzieci. HR jest jednak materiałem, którego właściwości są nieporównywalnie lepsze niż w przypadku pianki poliuretanowej. 

Przede wszystkim pianka wysokoelastyczna jest niezwykle wytrzymała i pod tym kątem ustępuje jedynie piance lateksowej. Nawet stosowane na stelażach regulowanych, zarówno ręcznie, jak i elektrycznie, materace wysokoelastyczne przez szereg lat będą opierały się powstawaniu trwałych odkształceń. W celu przedłużenia żywotności pamiętajmy jedynie by, co 3 do 6 miesięcy przewracać materac na drugą stronę i zamieniać część, gdzie spoczywały stopy na tę, gdzie leży głowa. Na szczęście modele z pianki HR są stosunkowo lekkie, więc manewrowanie nimi nie wymaga wiele wysiłku.

Dzięki swej budowie materace wysokoelastyczne są świetnym rozwiązaniem dla alergików. Składają się na to dwie kwestie. Po pierwsze, do wnętrza nie przedostają się zanieczyszczenia organiczne (jak na przykład martwy naskórek czy zwierzęca sierść) ani kurz. Po drugie, wilgoć jest łatwo odprowadzana z wnętrza. Tym samym, w materacu nie tworzą się warunki do życia i rozwoju roztoczy, pleśni, grzybów ani bakterii.

Pianka HR wykazuje się elastycznością punktową. Jest to cecha, która sprawia, że powierzchnia odkształca się jedynie w miejscu nacisku i wraca do stanu pierwotnego niemalże w chwili, gdy ten nacisk znika. Dzięki tej właściwości materace wysokoelastyczne bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w łóżkach singli, jak i par. Elastyczność punktowa sprawia, że nasz układ szkieletowy jest nieustannie doskonale podparty, a naturalne krzywizny zachowane. W ten sposób chronimy mięśnie karku i pleców przed nadmiernym wysiłkiem w nocy. Zregenerowane mięśnie odwdzięczają się nam brakiem bólu po wstaniu z łóżka.

Właściwe podpieranie kręgosłupa sprawia, że modele wysokoelastyczne doskonale sprawdzają się w łóżeczkach dziecięcych. Już noworodki mogą bezpiecznie z nich korzystać ciesząc cię zdrowym i komfortowym snem.

Wracając jeszcze na chwilę do materacy dla par. Dzięki temu, że powierzchnia odkształca się tylko w miejscu nacisku, nawet użytkowane przez znacznie różniących się pod kątem wagi osoby, modele wysokoelastyczne pozwalają im na komfortowy wypoczynek. Osoba cięższa, nawet wiercąc się w nocy (co na tak wygodnym materacu jest raczej niespotykane) nie spowoduje ruchu posłania zaburzającego sen swojej drugiej połówki. Materac nie zapadnie się również w sposób, który sprawi, że lżejszy użytkownik sturla się do tęższego partnera.

Warto na koniec pamiętać, że materace wysokoelastyczne można nabyć w wariancie uwzględniającym podział na strefy twardości (3, 5 lub 7). W takim wypadku powierzchnia posiada odcinki twardsze i bardziej miękkie. Dodatkowo poprawia to podparcie kręgosłupa zapobiegając nadmiernemu zapadaniu się cięższych odcinków ciała.

Dodaj komentarz