Jak zrozumieć sprzedawce, czyli materacowy słowniczek.

Nabywając materac możemy poczuć się nieco zagubieni. Na poszczególnych modelach znajdują się nie do końca zrozumiałe wyrazy. Konsultant też może wyrażać się przy pomocy skomplikowanych sformułowań. Nim zaczniemy wybierać materac warto, więc poznać, przynajmniej po części, materacowy słowniczek. 

Materace sprężynowe, to jak sama nazwa wskazuje modele, w których wnętrzu znajdują się poskręcane druty. Materace bonellowe, to takie, gdzie sprężyny mają kształt klepsydry i połączone są drutem. Materace te cechuje dobra elastyczność powierzchniowa, czyli pracuje całe posłanie. Należą one do najtańszych modeli, ale zwracajmy uwagę na jakość materiałów. Modele bonellowe nie są polecane dla par.

Materace kieszeniowe to system walcowatych sprężyn pozamykanych w osobnych kieszonkach. Pod ciężarem ciała uginają się niezależnie od siebie, co oznacza, że materace te mają dobrą elastyczność punktową. Powierzchnia dostosowuje się do użytkownika zapewniając prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Materace kieszeniowe występują w 3 wariatach, w zależności od ilości sprężyn na metr2: 272 sprężyny na m2 to Pocket, 508 sprężyn/m2 to Multipocket, a modele Luxpocket gwarantują aż 1000 sprężyn/m2. Materace te nie nadają się do stosowania na stelażach regulowanych. Wymagają podparcia elastycznego, z dość gęsto rozstawionymi listwami.

Obok materacy sprężynowych, występują materace piankowe. Pianka wysokoelastyczna, inaczej nazywana pianką HR (High Resiliense Foam) to materiał który zapewnia doskonałe podparcie kręgosłupa. Surowiec, z którego jest wykonana chroni materac przez rozwojem alergenów. Pianka wysokoelastyczna jest bardzo wytrzymała, a przy tym lekka, co ułatwia użytkowanie. Wymaga stelaża elastycznego, ale może być użytkowana na modelach regulowanych. Podobnie mogą być używane materace z pianki termoelastycznej i lateksowej.

Pianka termoelastyczna może występować też pod nazwami: pianka z pamięcią (memory foam), pianka leniwa (lazy foam) lub VISCO. Materiał ten dopasowuje się do pozycji ciała pod wpływem ciepła. Doskonale sprawdza się, gdy użytkownik cierpi na choroby stawów, krążenie lub dużo czasu musi spędzać w pozycji leżącej (właściwości przeciwodleżynowe). Pianka lateksowa to połączenie lateksu syntetycznego i naturalnego mleczka kauczukowego. Bardzo dobrze podpiera ciało. Aby jednak zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w posłaniu wybierajmy modele, które mają, co najmniej 20% naturalnego lateksu. Pianka poliuretanowa jest najekonomiczniejszą wersją, materace z niej wykonane są tańsze od pozostałych wersji pianek.

Na materacach znajdują się oznaczenia, co do twardości. H1 to model miękki (polecany użytkownikom do 60kg), H2 to materac średnio twardy (dla osób do 80 kg). Użytkownik ważący więcej niż 80 kg powinien zwrócić uwagę na posłanie twarde (H3), a osoba, której waga przekracza 110 kg wybrać model bardzo twardy, czyli H4.

Dodaj komentarz