Wykorzystanie pianek w świecie materacy.

Do produkcji materacy wykorzystuje się pianki o różnych właściwościach i cenie. Dawniej najbardziej rozpowszechniona była pianka poliuretanowa. Również i dziś materiał cieszy się dosyć sporą popularnością, jednak stopniowo jest wypierany przez lepsze jakościowo materiały.

Pianka poliuretanowa znajduje zastosowanie, jako wkład materaca, w takich modelach często warstwę komfortu stanowi mata kokosowa lub inne rodzaje pianek. Zestawienie takie przedłuża żywotność posłania, gdyż sam materiał poliuretanowy zaliczany jest do najmniej trwałych. Modele te są często wykorzystywane w łóżeczkach dziecięcych. Pianka poliuretanowa może też stanowić obłożenie w modelach, gdzie wkład stanowi na przykład formatka sprężynowa.

Materac poliuretanowy nie uczula, jest materiałem syntetycznym, więc nie stanowi pożywki dla drobnoustrojów mogących wywoływać reakcje uczuleniowe. Nie pozwala również na wchłanianie się wgłęb posłania kurzu i zanieczyszczeń organicznych, które w połączeniu z wilgocią mogłyby stworzyć warunki do życia i rozwoju bakterii, grzybów, roztoczy czy pleśni. Podobne właściwości wykazują również nowszej generacji, wysokogatunkowe pianki. Mogą być, więc stosowane przez alergików. Zarówno pianka lateksowa, termoelastyczna, jak i wysokoelastyczna, wykazują się bardzo dobrą elastycznością punktową. Zapewnia to optymalne podparcie ciała śpiącego. Dzięki temu, że powierzchnia odkształca się jedynie w miejscu nacisku materace te świetnie nadają się dla dwóch osób. Ruchy jednego z partnerów nie przenoszą się i nie zakłócają snu drugiej osoby. Wysokogatunkowe pianki znajdują zastosowanie, jako wkład materaca, mogą być wykorzystane w charakterze obłożenia, lub wchodzić w skład modelu nawierzchniowego.

Pianka lateksowa jest połączeniem organicznego mleczka kauczukowego z materiałem pochodzenia syntetycznego. Surowiec naturalny jest niezwykle istotny, gdyż zapewnia przewiewność posłania, co wpływa korzystnie na kondycję skóry śpiącego, zmniejsza potliwość i ułatwia utrzymanie higieniczności materaca. Mianem dobrego modelu określa się te, które, w których naturalne mleczko kauczukowe stanowi, co najmniej 20% zawartości. Wariant ekskluzywny zawierać może aż 100% substancji organicznej. Materace lateksowe zapewniają dobre podparcie układu szkieletowego. Pianka lateksowa uznawana jest za najbardziej trwały materiał. Pod względem żywotności ustępują mu modele wysokoelastyczne (inaczej nazywane materacami z pianki HR).

Pianka termoelastyczna jest jednym z najnowszych wynalazków, gdyż stworzono ją w latach 70.XX wieku. Podczas poszukiwania materiału, który zapewniłby kosmonautom w przestrzeni kosmicznej komfort. W ten sposób naukowcy z NASA wynaleźli piankę termoelastyczną. Można też spotkać się z terminami pianka VISCO, leniwa (lazy foam) lub z pamięcią (memory foam). Materiał ten dostosowuje się do użytkownika pod wpływem temperatury ciała, potrafi łagodzić ból mocniej odkształcając się w miejscu, gdzie wytworzył się stan zapalny. Pianka bardzo dobrze wpływa na krążenie krwi i chroni przed odleżynami.

Dodaj komentarz