Wybieramy stelaż pod materac.

Stelaż to taki aktor drugiego planu. W pierwszej kolejności, kompletując łóżko, zwracamy uwagę na materac. Jest to oczywiste, gdyż od jego właściwości zależeć będzie komfort i zdrowotne aspekty naszego snu. Dobry stelaż to uzupełnienie naszego wyboru. Nie tylko wydłuży żywotność posłania, ale również zwiększa zalety materaca. 

Dobry stelaż chroni posłanie przez absorpcję obciążeń. Ruchy śpiącego rozkładają się na materac i podporę. Posłanie wolniej poddaje się stałym odkształceniom. Co więcej, dobrze dobrany stelaż zwiększa dopasowanie się materiału do użytkownika. Jeśli nie chcemy by nasz materac chłonął zanieczyszczenia i gromadził wilgoć musimy zapewnić mu odpowiednie położenie. Dzięki stelażowi posłanie nie styka się z podłogą, nie jest, więc narażone na działanie dużych pokładów kurzu. Uniesienie materaca zapewnia dostęp powietrza od góry i dołu, co ułatwia odprowadzanie wilgoci.

Podparcie materaca musi być dopasowane do jego budowy. Stelaże twarde, na przykład z drewna sosnowego są odpowiednie jedynie do formatki bonellowej. Każdy inny model będzie najlepiej sprawdzał się na stelażu elastycznym (wyprodukowanym chociażby z buku). Musimy pamiętać, że materiał to nie wszystko. Listwy powinny być ułożone stosunkowo ciasno, dla większości materacy najbardziej wskazany jest rozstaw 3 do 4 cm.

Wybierając stelaż możemy zdecydować się na model bez regulacji lub mogący się unosić. Modele stałe są z reguły tańsze i sprawdzą się użytkowane przez osoby, którym łóżko służy jedynie do spania. Jeśli lubimy w sypialni czytać czy oglądać telewizję możemy zdecydować się na stelaż regulowany. Mogą one występować w dwóch wersjach, z regulacją ręczną lub elektryczną. Ta druga opcja może być szczególnie przydatna, gdy łóżko służy osobie z kłopotami zdrowotnymi. Można, bowiem podnieść zagłówek czy dolną część posłania bez konieczności opuszczania łóżka.

Decydując się na stelaż regulowany pamiętajmy, że nie można go stosować z każdym materacem. Modeli sprężynowych nie należy zginać, gdyż może to skutkować stałym odkształceniem drutów. Co więcej, formatka pocket, szczególnie modele Multipocket i Luxpocket, należy do materacy ciężkich. Korzystanie z mechanizmu byłoby bardzo utrudnione.

Stelaże regulowane dobrze współpracują z wysokogatunkowymi piankami. Materace wysokoelastyczne, lateksowe, poliuretanowe czy termoelastyczne nie zniszczą się użytkowane na takim podłożu.

Dodaj komentarz