Wszystko o poduszkach.

W sypialni główną rolę odgrywa materac, gdyż od jego doboru zależy komfort naszego snu. By jednak wygoda i korzyści zdrowotne z nocnego odpoczynku były pełne, nie można zapomnieć o dobrej poduszce. Nieodpowiednio dobrane podparcie pod głowę może zniweczyć dobroczynne właściwości materaca.

Wybierając poduszkę musimy pamiętać, by unikać materiałów, które nas uczulają. Puch czy owczą wełnę lepiej zastąpić materiałami syntetycznymi. Unikajmy poduszek, których wypełnienie absorbuje kurz, może wzmagać on ataki astmy. Jeśli występują niepokojące objawy, po kontakcie z lateksem, piankę taką lepiej zastąpić innym materiałem. Oczywiście, jeżeli nie zmagamy się z alergią, ani astmą, wybór materiału mamy dowolny.

Pokrótce, puch i pierze to materiały, które dobrze absorbują wilgoć. Wełna sprawdza się zarówno w lecie, jak i w okresie zimowym. Materiał ten nie wchłania kurzu. Bawełna jest materiałem hipoalergicznym, który łatwo utrzymać w czystości. Decydując się na poduszki z wypełnieniem syntetycznym, warto zainwestować w wysokojakościowe pianki. Lateks zapewnia odpowiednie podparcie ciała. Jego struktura nie pozwala na wchłanianie kurzu i zanieczyszczeń organicznych. W poduszce nie rozwijają się, więc roztocza, pleśnie, grzyby czy bakterie. Poduszka z pianki termoelastycznej dobrze dostosowuje się do kształtu ciała. Reaguje ona na ciepło użytkownika. Podobnie jak pianka lateksowa jest materiałem zapewniającym higienę. Pianka termoelastyczna nie jest jednak zalecana osobom, które mocno się pocą podczas snu.

Poduszka ma za zadanie nie tylko zapewniać nam komfortowy sen. Przede wszystkim, podparcie szyi i głowy musi gwarantować zdrowe ułożenie kręgosłupa. Unikniemy dzięki temu bólu głowy, mięśni szyi, a nawet możemy poprawić przepływ krwi.

Wybór poduszki powinien w głównej mierze być uzależniony od pozycji, w której najczęściej śpimy. Spędzając nocny wypoczynek na brzuchu musimy przekręcić głowę. By nie wyginać dodatkowo mięśni szyi poduszka powinna być bardzo cienka. Leżąc na plecach nasza sylwetka osiąga kształt najbardziej zbliżony do naturalnej pozycji. Poduszka powinna być raczej płaska. Wskazane by, mniej więcej, w 1/3 swojej długości była wyższa dając dodatkowe podparcie szyi.

Osoby, które preferują sen na boku, powinny wybrać poduszkę wyższą. Zapewni to ułożenie głowy w linii prostej względem kręgosłupa. Dzięki temu mięśnie szyi nie będą zmuszone do wysiłku. Materiał powinien być średnio twardy lub średnio twardy. Można wybrać model profilowany, która nie tylko da podparcie głowie, ale i szyi.

Jeżeli użytkownik często zmienia pozycję podczas snu warto zdecydować się na poduszki o średniej twardości, ale cechujących się elastycznością. Warto zauważyć, że wybierając odpowiednie podparcie pod głowę można zmniejszyć, lub całkowicie zlikwidować chrapanie. Kupując model, który zapewnia podparcie dla karku sprawiamy, że podczas snu głowa lekko odchyla się ku tyłowi. Dzięki temu przepływ powietrza przez gardło nie jest utrudniony, co zapobiega wydawaniu nieprzyjemnych dźwięków.

Dodaj komentarz