Wersalka kontra materac.

Jeszcze stosunkowo niedawno wersalki były podstawowym wyposażeniem sypialni. Można je składać, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsca do siedzenia dla gości. Posiadają schowek, w którym można umieścić pościel czy przechować zimowe ubrania poza sezonem. Nie można zapominać o przyzwyczajeniu, wielu osobom trudno wyobrazić sobie inne łóżko. Wersalka czy tapczan budzi uczucie nostalgii. Niestety, w tych kilku argumentach wyczerpują się zalety tego typu łóżek. 

W tradycyjnych wersalkach stosuje się formatkę bonellową. Jest to typ wypełnienia, który posiada zalety. Dobrze sprawdza się, jako posłanie dla osoby cięższej, gdyż należy do materiałów twardych (szczególnie, gdy sprężyny połączone są z matą kokosową). Jest też dość odpornym na odkształcenia typem posłania. Niestety, zalety te są uzależnione od jakości materiałów wykonanych do produkcji łóżka. Wersalki produkowane są na skalę przemysłową, by cena produktu była przystępna, oszczędza się na surowcach. Sprężyny, więc szybko się odkształcają, co z zestawieniu z kiepskiej jakości obiciem, staje się odczuwalne przez użytkownika. Jeżeli nie chcemy rezygnować z formatki bonellowej, lepiej zainwestować w materac z takim wypełnieniem. Nowoczesna technologia, w połączeniu z wysokiej jakości materiałami, gwarantuje zadowolenie użytkownika. Kupując materac bonellowy możemy sprawdzić czy drut posiada odpowiednią grubość (optymalna jest średnica 2,2mm).

Wybór materaca jest lepszą inwestycją. W połączeniu z dobrym stelażem, ten rodzaj posłania gwarantuje nam zdrowy sen. Odpowiednio użytkowane materace mają zdecydowanie dłuższą żywotność niż wersalki. Materac możemy dobrać do swoich potrzeb. Jeśli śpimy z partnerem, zdecydowanie korzystniej wybrać materac kieszonkowy lub piankowy, niż kiepskiej jakości sprężyny bonellowe w wersalce. Formatka pocket czy materace piankowe, to gwarancja elastyczności punktowej. Posłanie odkształca się tylko w miejscu nacisku, ruchy nie przenoszą się po całej powierzchni łóżka.

Materace z pianki lateksowej, wysokoelastycznej czy termoelastycznej, to gwarancja higieny posłania. Materiały te dobrze odprowadzają wilgoć z wnętrza. Ich budowa nie pozwala na wchłanianie zanieczyszczeń. Dzięki tym dwóm właściwościom, w materacach piankowych nie rozwijają się bakterie, pleśnie czy roztocza. Ma to niebagatelne znaczenie dla osób borykających się z alergią.

Wersalki nie są wskazane również, gdy zmagamy się z innymi kłopotami zdrowotnymi. Ich twarda powierzchnia nie tylko może wzmagać bóle kręgosłupa. Ucisk na poszczególne części ciała podczas snu wzmaga kłopoty z prawidłowym krążeniem krwi. Szczególnie w wypadku osób starszych, korzystanie z wersalek jest niewskazane. By uniknąć kłopotów zdrowotnych lepiej indywidualnie dobrać materac. Długie leżenie na wersalce, na przykład w okresie rekonwalescencji, może prowadzić do odleżyn. Problem ten można rozwiązać stosując łóżka z materacem termoelastycznym.

Dodaj komentarz