Warstwy w materacach.

Materace różnią się od siebie, nie tylko ceną, ale przede wszystkim, materiałami, z których są wykonane. Surowce i sposób produkcji wpływają na właściwości materaca. Inne cechy będą mieć posłania wykonane z formatki pocket, pokryte pianką lateksową, a odmiennie działać będą modele wykonane z pianki wysokoelastycznej. Przed dokonaniem zakupu, warto zapoznać się również, przynajmniej pokrótce, z budową materaców. Dobór poszczególnych warstw, materiałów, z których są wykonane, znajdzie odzwierciedlenie, w jakości naszego snu. 

Budowa materaca ma niebagatelny wpływ na komfort i zdrowie użytkownika. Zasadniczo materac podzielny jest na dwie warstwy: bazową, czyli wspierającą i warstwę komfortu. Najłatwiej będzie omówić budowę materaca na przykładzie formatki sprężynowej. W takim wypadku bazą są sprężyny. Może to być system połączonych ze sobą sprężyn w kształcie klepsydr (materace bonellowe) lub system walcowatych sprężynek w osobnych kieszonkach (materace kieszeniowe). Głównym zadaniem tej warstwy, jak sama nazwa wskazuje, jest zapewnienie ciału użytkownika optymalnego podparcia. Materac powinien dostosowywać się do pozycji użytkownika, zapewniając jego kręgosłupowi zachowanie naturalnych krzywizn. Od jakości wypełnienia zależy nie tylko wygoda, dobrze dobrana warstwa bazowa pomaga łagodzić, a nawet przeciwdziałać bólowi układu szkieletowego.

Niemożliwe byłoby jednak spanie bezpośrednio na sprężynach. By ochronić materac, i użytkownika, przed zniszczeniem się sprężyn nakłada się nakładki tapicerskie. Mogą być one wykonane, między innymi, z filcu. Warstwa zewnętrzna, komfortu, ma za zadanie zwiększyć wygodę śpiącego. Obłożenie z pianki, przykładowo, lateksowej pozwala lepiej dostosować się posłaniu do ułożenia ciała. Zwiększa się elastyczność punktowa. Jest to istotne również w sytuacji, gdy użytkujemy materac w pojedynkę, gdyż zapewniamy kręgosłupowi odpowiednie podparcie. Użytkując posłanie w parze, zminimalizuje odczuwanie ruchów jednego z partnerów przez drugą osobę. Wybierając warstwę komfortu wykonaną z maty kokosowej, co jest częstym rozwiązaniem w modelach bonellowych, decydujemy się na twarde posłanie. Formatka bonellowa, ze względu na swą budowę, charakteryzuje się elastycznością powierzchniową. Materac taki będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby tęższej, śpiącej w pojedynkę. Obłożenie z pianki sprawia, że materac jest bardziej miękki. Warto pamiętać, że lepszą inwestycją są pianki o wyższej jakości. Zwykła pianka poliuretanowa ma tendencję do stosunkowo szybkiego odkształcania się i niszczenia.

W przypadku materacy piankowych nie ma tak wyraźnego rozgraniczenia warstw. Często składają się z jednego bloku, który zapewnia i zdrowe podparcie ciała, i komfort. Nowoczesne pianki (wysokoelastyczna, termoelastyczna czy lateksowa) dzięki swej budowie chronią ciało przed zapadaniem się w posłanie i pozwalają korzystać z dobrodziejstw elastyczności punktowej. Warto pamiętać, że budowa tych surowców zwiększa higieniczność i właściwości antyalergiczne materaca.

Dodaj komentarz