W jaki sposób materac zapewnia zdrowy sen?

Właściwie dobrany materac zapewnia użytkownikowi zdrowy sen. Aby tak się stało, należy dobrać go do swoich indywidualnych potrzeb.

Podstawową kwestią, jeśli mowa o wpływie posłania na zdrowie, jest zależność między materacem, a utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Wybrany przez nas model musi zapewniać podparcie układowi szkieletowemu. Powierzchnia nie może być ani zbyt miękka (ciało będzie się zapadało), ani zbyt twarda (brak odpowiedniego podparcia). W obu przypadkach mięśnie, zamiast odpoczynku, zmuszone są do wysiłku celem zachowania naturalnych krzywizn ciała. Właściwie dobrana twardość (podstawowym czynnikiem wyboru jest waga ciała) i elastyczność materaca pozwalają układowi szkieletowemu na odpoczynek. Sen w takiej sytuacji nie tylko nie powoduje bólu, może wręcz zmniejszać lub eliminować, nieprzyjemne dolegliwości. Dobre podparcie to również bardziej komfortowy sen. Użytkownik rzadziej zmienia pozycje, czemu niejednokrotnie może towarzyszyć budzenie się. Sen jest, więc wydajniejszy, budzimy się bardziej wypoczęci.

Dobrze dobrany materac jest niezwykle ważny, gdy zmagamy się z bólem. Jeśli wybierzemy model z pianki termoelastycznej ulżymy sobie. Pod wpływem stanu zapalnego nasze ciało się rozgrzewa, pianka leniwa bardziej się, więc w takim miejscu odkształci zmniejszając nacisk. Materiał ten poprawia dodatkowo krążenie krwi. Pianka termoelastyczna poprawi jakość snu osób, które wiele godzin muszą spędzać w łóżku. Działanie przeciwodleżynowe zapobiega powstawaniu bolesnych ran, które mogłyby zakłócać odpoczynek.

Łóżko jest miejscem, w którym spędzamy wiele godzin. Sen na źle dobranym materacu mógłby pogorszyć stan naszej skóry i układu oddechowego, szczególnie, jeśli przyszło nam zmagać się z alergią. Do materaca dostają się różnego rodzaju zanieczyszczenia. Pot, martwy naskórek, kurz. Wszystkie one, dodając panujące w posłaniu ciepło, mogą tworzyć środowisko do rozwoju pleśni, bakterii czy roztoczy. Wszystkie te mikroorganizmy mogą wywoływać reakcję uczuleniową, jest to szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na ostre odmiany alergii czy astmatyków. Jeśli borykamy się z uczuleniami zaleca się zrezygnować z modeli sprężynowych. W ich wnętrzu znajduje się stosunkowo dużo miejsca do kumulowania się zanieczyszczeń. Dobre warunki do rozwoju mogą dawać też materace wykonane z surowców organicznych, takich jak trawa morska. Pod wpływem wilgoci, one same mogą stać się pożywką dla szkodliwych mikroorganizmów.

Materace z nowoczesnych pianek są o wiele lepszym rozwiązaniem w tej sytuacji. Pianki termoelastyczna i wysokoelastyczna to materiały syntetyczne, które nie pozwalają na gromadzenie się zanieczyszczeń. Są one przewiewne, więc nie ma obaw, że w posłaniu może pozostawać wilgoć. Pianki te należą do materiałów antyalergicznych. W przypadku modeli lateksowych trzeba zwrócić uwagę na dwie kwestie. Po pierwsze, wykluczyć uczulenie na sam lateks. Po drugie, wybierać materace, w których zawartość organicznego mleczka kauczukowego wynosi, co najmniej 20%. Dzięki temu w posłaniu zapewniona będzie dobra cyrkulacja powietrza, która dodatkowo poprawia jakość snu i kondycję skóry.

Dodaj komentarz