Urządzamy sypialnię alergika

Alergia objawiająca się reakcją ze strony układu oddechowego nie tylko zmniejsza komfort życia, ale również może stanowić dla niego zagrożenie. Urządzając, więc przestrzeń domową warto pamiętać o kilku zasadach. Szczególnie ważne jest przemyślane zagospodarowanie sypialni, gdyż na odpoczynek przeznaczamy około 1/3 swojego życia.

Przede wszystkim warto zainwestować w zdrowe, hipoalergiczne farby do ścian. Lepiej również zrezygnować z dywanów, wykładzin, zasłon i firan, czyli dużych kawałków materiałów mogących być dobrym składzikiem dla kurzu, pyłków czy zwierzęcej sierści. O wiele lepszym rozwiązaniem na okna będą żaluzje.

Meble dobrze rozstawić w sposób ułatwiający usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z wszystkich zakamarków. Lepiej unikać drobnych przedmiotów na półkach mogących utrudnić utrzymanie czystości.

Najważniejszym meblem w sypialni alergika, jak i wszystkich innych sypialniach, jest łóżko. Jeżeli użytkownik zmaga się z uczuleniami warto zrezygnować z ram tapicerowanych. Są one, co prawda dosyć ładne i mogą być wygodne, gdy korzystamy z zagłówka czytając lub oglądając telewizję. Z drugiej jednak strony, w ich wnętrzu mogą gromadzić się zanieczyszczenia takie jak kurz, zwierzęca sierść czy martwy naskórek. Jeżeli rama ulegnie zalaniu czy zawilgoceniu stworzy to świetne warunki rozwoju dla grzybów, bakterii, pleśni i roztoczy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą ramy z litego drewna, materiału czy plastiku. Te ostatnie mogą urozmaicić wystrój sypialni malucha.

Rama to, oczywiście, nie wszystko. Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego materaca. Jednak nawet najlepszy produkt, gdyby był użytkowany bezpośrednio na podłodze szybko straciłby swoją higieniczność. Alergicy powinni zrezygnować z modeli sprężynowych. Bez względu na to, czy mowa jest o formatce pocket czy wkładzie bonellowym, w każdym z nich między sprężynami znajduje się sporo miejsca, gdzie mogą zbierać się kurz i zanieczyszczenia organiczne.

Osoby zmagające się z uczuleniami powinny wybierać materace piankowe. Przy czym decydując się na model lateksowy warto zweryfikować czy u użytkownika nie występuje alergia na mleczko kauczukowe. Podobny test warto przeprowadzić pod kątem uczulenia na lanolinę, czyli składnika występującego w owczej wełnie. Jeżeli reakcja alergiczna nie występuje strona wzbogacona w owczą wełnę może zapewnić przyjemne ciepło śpiącemu podczas zimowych nocy. Wracając do materacy piankowych, to ich budowa nie pozwala na przedostawanie się zanieczyszczeń w głąb posłania a dobra cyrkulacja powietrza zapewnia właściwe odprowadzanie wilgoci. Nie tworzy się, więc środowisko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów.

Celem zapewnienia wysokiej higieniczności łóżka warto pamiętać o stosowaniu ochronnych pokrowców. Dodatkowo blokują zanieczyszczeń do materaca i dzięki możliwości prania łatwo utrzymać je w czystości.

Pamiętajmy, by zwracać uwagę na stan swojego organizmu po nocnym wypoczynku. Jeżeli zaczynamy budzić się z załzawionymi oczami czy swędzącą skórą może być to znak, że dotychczasowy materac jest już zniszczony i zabrudzony. Tym samym należałoby go wymienić.

Dodaj komentarz