Rama łóżka

Rama łóżka: tapicerowana czy drewniana?

Materac i stelaż to dwa elementy, nierozerwalnie ze sobą połączone. Ich dobór gwarantuje zdrowy sen i przedłuża okres żywotności posłania. Nie można jednak użytkować materaca ze stelażem, jeśli nie wybierzemy ramy, na której będą się opierać.

Jeśli chcemy wprowadzić do naszej sypialni pewną egzotykę, możemy zdecydować się na ramę tapicerowaną. Są to modele pokryte różnymi materiałami. Decydując się na taką ramę, mamy wybór, co do materiału. Jeżeli cenimy luksus, istnieje możliwość wyboru skóry naturalnej lub ekologicznej. Są modele pokryte pluszem czy mikrofibrą. Obicia mogą być gładkie, lub pikowane. Ramy tapicerowane występują w szerokiej gamie kolorystycznej, jesteśmy w stanie więc, dobrać łóżko do charakteru naszej sypialni. Modele te, nie tylko wpływają na estetykę pomieszczenia. Obicie, szczególnie, gdy zdecydujemy się na ramę z zagłówkiem, dobrze wpływają na komfort użytkowania. Wiele osób uważa je, również, za bezpieczniejsze. Materiał, zwłaszcza, gdy zdecydowaliśmy się na pikowanie, amortyzuje ewentualne uderzenia. Decydując się, na ramę tapicerowaną należy jednak pamiętać, że są one bardziej podatne na zniszczenia niż modele z drewna. Trzeba liczyć się z przetarciami materiału czy powstawaniem plam. Ramy tapicerowane nie powinny być, również, wybierane przez alergików, gdyż materiał wchłaniać może kurz.

Wśród ram drewnianych wyróżnia się wiele rodzajów. W zależności od zasobów finansowych i gustu, zakupić można modele z różnych gatunków drzew, w rozmaitych kształtach. Ramy drewniane dobrze komponują się zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i tych, urządzonych według nowoczesnych trendów. Można nabyć model ze schowkiem, lub stojący na nóżkach.

Ramy drewniane uważane są za najbardziej wytrzymałe. Są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ramy tapicerowane. Łatwiej również zachować je w czystości. Drewno, w przeciwieństwie do płyty pokrytej materiałem, nie wchłania kurzu. Co więcej, przez odpowiednio zaimpregnowany materiał drzewny wilgoć nie przedostaje się do wnętrza ramy. Nie ma możliwości, by rozwinęła się pleśń czy grzyby. Jeśli decydujemy się na model z wysokim zagłówkiem, musimy pamiętać, że drewno nie daje tak komfortowego oparcia jak powierzchnia tapicerowana. Niezbędne jest podłożenie poduszki, szczególnie przy długim opieraniu się, na przykład podczas czytania czy oglądania telewizji.

Dodaj komentarz