Poduszki z wypełnieniem naturalnym kontra syntetycznym.

Na rynku dostępne są poduszki z różnych materiałów. Można wybrać podparcie pod głowę wykonane z surowców naturalnych, lub syntetycznych. Każdy z nich posiada wady i zalety. W zależności od indywidualnych potrzeb możemy dobrać poduszkę tak, by móc cieszyć się zdrowym i komfortowym snem. 

Dawniej najpopularniejsze były poduszki wypełnione puchem lub pierzem. Puch to materiał pozyskiwany z miękkich piór piskląt gęsi, kur lub kaczek, ale też podszycie piór osobników dorosłych. W poduszkach z pierza, puch wymieszany jest piórami, które zapewniają poduszce większą elastyczność. Materiał ten jest twardszy, niż wypełnienie puchowe. Za najlepsze uważane są modele, w którym wykorzystano materiał pozyskany od gęsi. Poduszki, puchowe i z pierza, bardzo dobrze absorbują wilgoć. Głowa się nie poci, sen jest bardziej komfortowy. Z zasady nie są one zalecane dla alergików, można jednak nabyć modele, gdzie producent gwarantuje sterylność materiału. Wypełnienie jest wtedy dokładnie oczyszczone z pyłków i zanieczyszczeń. Jeżeli jednak użytkownik jest uczulony konkretnie na pierze, lub cierpi na astmę, lepiej zakupić poduszkę z innego materiału.

Wełna jest materiałem pozyskiwanym z runa owiec, kóz lub wielbłądów.  Poduszki te dobrze odprowadzają wilgoć, a w okresie zimowym ogrzewają. Jeśli wykluczy się uczulenie na wełnę, materiał ten jest hipoalergiczny. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie wchłaniają kurzu. Podobne właściwości wykazują poduszki bawełniane. Dobra przewiewność wpływa nie tylko, na jakość snu, ale i na kondycję skóry. Bawełna jest materiałem, który łatwo utrzymać w czystości, co zmniejsza ryzyko rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.

Bardzo dobre właściwości antyalergiczne mają poduszki z wysokiej jakości pianek. W przypadku pianki lateksowej, należy jedynie wykluczyć uczulenie na materiał, z której jest wykonana. Alergia ta jest, na szczęście bardzo rzadka, a stosowanie poszewek dodatkowo nie dopuszcza do kontaktu powłoki ze skórą. Pianka lateksowa jest materiałem sztywnym. Jeśli wybierzemy odpowiednio wyprofilowany model zapewniamy głowie i szyi właściwe podparcie. Wybierając poduszkę lateksową zwrócić należy uwagę na zawartość naturalnego mleczka kauczukowego. Im większa jego ilość względem lateksu syntetycznego, tym lepsza cyrkulacja powietrza w poduszce. Struktura materiału nie przepuszcza kurzu, i zanieczyszczeń. Nie tworzą się warunki do rozwoju roztoczy, pleśni czy bakterii.

Podobne właściwości antyalergiczne i gwarancję higieny daje pianka termoelastyczna. Poduszka ta, pod wpływem ciepła, dopasowuje się do ciała. Dzięki temu daje odpowiednie podparcie głowy i szyi. Pianka termoelastyczna nie jest zalecana osobom, które borykają się z nadmierną potliwością. Wskazane jest, by w sypialni, w której jest użytkowana temperatura nie przekraczała 23oC.

Dodaj komentarz