Materace latozima - czy warto kupić

Materace latozima – czy warto kupić?

Kupując materac możemy wybierać wśród wkładów sprężynowych, pianek, rozmiarów. Może się również zdarzyć, że natrafimy na posłanie opatrzone adnotacją: materace latozima. Jakie korzyści daje nam taki materac? Czy warto go kupić?

Modele wyposażone w tę opcję po jednej stronie wzbogacono w warstwę owczej wełny. Z tej, oczywiście, powinno się korzystać podczas zimnych miesięcy. Owcza wełna jest materiałem ekologicznym, który posiada składnik zwany lanoliną. Wykorzystuje się go między innymi w farmacji i produkcji kosmetyków. Ważne jest by przed zakupem materaca wzbogaconego w owczą wełnę wykluczyć uczulenie na lanolinę, jeżeli ono nie występuje z runa mogą z powodzeniem korzystać alergicy. Materiał ten świetnie sprawdza się, jako posłanie w okresie zimowym dzięki swym nadprzeciętnym właściwościom termoregulacyjnym. Włókna tworzą rodzaj mikroskopijnych kieszonek, w które absorbowane jest ciepło wydzielane przez użytkownika. Tym samym zmniejsza się różnica temperatury między śpiącym, a powierzchnią materaca, więc ciepło wolniej „ucieka”. Możemy, więc cieszyć się stałą, przyjemną temperaturą. Owcza wełna jest materiałem słynącym z właściwości łagodzących bóle reumatyczne, które mogą być szczególnie uciążliwe podczas chłodnych miesięcy.

Zakup materaca z opcją lato/zima daje również szereg innych korzyści. Często zdarza się, że zimą chorujemy lub doznajemy urazu. Użytkując stronę z owczą wełną możemy mieć pewność, że nie nabawimy się odleżyn, ani odparzeń. Jest to również istotne, gdy z materaca korzystać ma osoba starsza, więcej czasu przebywająca w łóżku. Jeżeli nie chcemy narażać się na działanie żył wodnych lub pół elektromagnetycznych, to warto pamiętać, iż owcza wełna jest uważana za materiał niwelujący te oddziaływania.

Druga strona materacy z opcją lato/zima jest zazwyczaj pokryta wysokogatunkową pianką. Może to być pianka lateksowa, termoelastyczna, wysokoelastyczna czy poliuretanowa. Każda z nich, dzięki dobrej przewiewności zapewnia skórze użytkownika dostęp do świeżego powietrza. Jedynie osoby zmagające się z nadmierną potliwością i wykazujące tendencję do przegrzewania się w nocy powinny zrezygnować z używania pianki VISCO podczas letnich upałów. Ogólna zasada mówi, że materace termoelastyczne nie powinny być używane w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 23 stopnie Celsjusza. Osoby źle znoszące upały mogą podnieść komfort użytkowania strony piankowej w letnie noce zakładając na nią materac nawierzchniowy wyposażony w hydrożel. Jest to innowacyjny materiał, który obniża temperaturę ciała o 3 stopnie Celsjusza. Daje to przyjemne uczucie chłodu i świeżości skóry.

Zakup materaca z opcją lato/zima ma dodatkową korzyść. Nie tylko pozwala nam cieszyć się zdrowym i komfortowym snem bez względu na porę roku. Konieczność sezonowego odwracania materaca sprawia, że nie zapomnimy o tej czynności, która dodatkowo zmniejsza podatność posłania na powstawanie odkształceń, a więc przedłuża jego żywotność. Miejmy jednak na uwadze, by nie zmieniać  jedynie „góry i dołu”, ale również odwracać materac tak by strona, gdzie spoczywa głowa znajdowała się po stronie nóg i odwrotnie.

Dodaj komentarz