Kompletujemy łóżko idealne.

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że łóżko to najważniejszy mebel w sypialni. Spędzamy w nim niemal 1/3 swojego czasu. Jednak żeby posłanie dobrze nam służyło trzeba zadać sobie trochę trudu. Jeśli zakładamy, że nie będziemy zadowalać się niewygodną wersalką czy tapczanem, żeby skompletować łóżko musimy nabyć 3 elementy. 

Po pierwsze i najważniejsze, materac. To on pełni kluczową rolę, od jego właściwości będzie zależeć komfort naszego snu. Dobrze dobrany materac może nie tylko łagodzić, ale również całkowicie eliminować ból i inne nieprzyjemne dolegliwości. Model bonellowy bardzo dobrze sprawdzi się, jako posłanie dla osoby tęższej, śpiącej w pojedynkę. Twarda powierzchnia, szczególnie, gdy warstwę wierzchnią stanowi mata kokosowa, będzie dawała wygodę i dobre podparcie kręgosłupa. Materac kieszeniowy sprawdzi się zarówno użytkowany w pojedynkę, jak i na podwójnym łożu. Bardzo dobrze podpiera kręgosłup, szczególnie modele z większą ilością sprężyn na metr2 (Multipocket i Luxpocket). Jeśli nie chcemy wydawać na materac zbyt dużej kwoty można wybrać materac z pianki poliuretanowej. Da on dobre podparcie naszemu ciału, ale trzeba liczyć się z jego stosunkowo niewielką żywotnością. Najszybciej z wszystkich modeli będzie musiał być wymieniany. Wysokogatunkowe pianki, podobnie jak formatka pocket, wykazują się wysoką elastycznością punktową. Gwarantują dobre ułożenie kręgosłupa i odpoczynek mięśni grzbietowych. Cecha ta sprawia również, że pianka wysokoelastyczna, lateksowa i termoelastyczna sprawdzają się, jako materace dla dwóch osób. Wszystkie te modele łączy też fakt, że stanowią ochronę przed zanieczyszczeniami i rozwojem roztoczy, grzybów, pleśni i bakterii w materacu. Pianka HR i lateksowa gwarantują bardzo dużą odporność posłania na powstawanie trwałych odkształceń. Materace termoelastycznej są szczególnie zalecane osobom zmagającym się dolegliwościami zdrowotnymi.

Stelaż jest niezwykle istotny, gdyż może absorbować część przeciążeń działających na materac, zwiększając jego żywotność. Chroni też posłanie przed gromadzeniem się wilgoci i zanieczyszczeń z podłogi. Materac bonellowy może być stosowany na stelażu twardym, inne modele wymagają podkładu elastycznego. Posłania piankowe mogą leżeć na stelażach regulowanych.

Kupując ramę łóżka możemy kierować się względami estetycznymi. Decydując się na model tapicerowany możemy wybierać z szerokiej gamy wzorów, kolorów i faktur. Jest też przyjemny w dotyku i bezpieczniejszy, gdy na przykład, uderzymy się o łóżko. Rama z drewna jest za to łatwiejsza w konserwacji, mniej podatna na zniszczenie. Tapicerka może się podrzeć, a po zalaniu trudno ją odpowiednio wysuszyć. Rama drewniana będzie też lepszym wyborem dla alergika, nie wchłania, bowiem kurzu i zanieczyszczeń, alergeny nie mają miejsca do rozwoju. Rama ze sklejki będzie natomiast rozwiązaniem tańszym, ale mniej trwałym. Można też wybrać model z metalu czy plastiku (dla dziecka).

Dodaj komentarz