Kiedy należy wymienić materac?

Nie ma rzeczy niezniszczalnych. Użytkując materac również musi liczyć się z faktem, że któregoś dnia będziemy zmuszeni wymienić go na nowy. Po czym poznać, że czas na zakup nowego materaca

Żywotność materaca jest określona w karcie gwarancyjnej. Zazwyczaj mówi się, że 5 lat to optymalny czas użytkowania. Pamiętać jednak należy, że zużywanie się materaca zależy od tego, jak o materac dbano. Nawet najlepszy jakościowo materiał nie będzie służył długo, jeśli nie zapewnimy odpowiedniego stelaża. Materac leżący na podłodze lub niedostosowanym stelażu ulegnie deformacjom szybciej niż model użytkowany na właściwej podporze. Posłanie należy zmieniać nie tylko ze względu na odkształcenia, ale też z powodów higienicznych. Materac leżący na podłodze chłonie więcej kurzu i nie ma zapewnionej cyrkulacji powietrza. Sprzyja to rozwojowi wilgoci, a co za tym idzie rozwojowi grzybów i pleśni. Absorbowanie większej ilości zanieczyszczeń z podłogi, w tym pochodzenia organicznego, zapewnia warunki do rozwoju roztoczom.

Regularne wietrzenie i przewracanie ułatwia usuwanie zanieczyszczeń, ale również spowalnia zużywanie się materiału. Materac powinno się odwracać co 3 – 6 miesięcy. Zamiana góry z dołem i części, na której spoczywa głowa i tej, gdzie są stopy gwarantuje wydłużenie czasu zanim zaczną powstawać stałe odkształcenia.

Bez względu na to, ile czasu minęło od zakupu materaca warto zdecydować o jego wymianie, jeśli zacznie pogarszać się nasza jakość snu. Jeżeli zaczynamy mieć trudności w ułożeniu się na posłaniu i często zmieniamy w nocy pozycję, a nawet się budzimy, to znak, że materac zatracił swoje właściwości. W przypadku materacy sprężynowych niedopuszczalne jest by wyczuwalne były pojedyncze sprężyny.

Zazwyczaj, po pojawieniu się kłopotów ze snem, coraz wyraźniejsze będą widoczne ślady zużycia. W materacach sprężynowych pokazywać się mogą ślady sprężyn, a przy zmianie pozycji wyraźnie słychać dźwięk pracującego drutu. W każdym rodzaju materacy pojawiać się mogą widoczne odkształcenia powierzchni, która do tej pory równa, stała się chropowata lub pofalowana. Materac zapada się w części, gdzie leżą najcięższe części ciała (kładąc się czujemy, że wpadamy we wgłębienie). Jest to zjawisko szczególnie dobrze widoczne na materacach dwuosobowych.

Oprócz pogorszenia się komfortu snu, wynikającego z odkształceń materaca, niepokój powinno wzbudzić nasilenie, czy pojawienie się objawów alergicznych. Kaszel czy zmiany skórne pojawiające się po nocnym odpoczynku mogą świadczyć o zabrudzeniu posłania. Wilgoć, kurz i brud, szczególnie martwy naskórek, sprzyjają rozwojowi alergenów. Materac, w którym rozwinęły się pleśnie, grzyby i roztocza należy jak najszybciej wymienić. Jeśli borykamy się z alergią, warto wybrać materace piankowe.

2 komentarze

 • Kasia

  27 października 2016

  Czy materac powinno się obracać tylko głowa-nogi, czy również przód-tył? Mamy z mężem materac z termopianą, ale ta pianka jest tylko po jednej stronie. Wyobrażam sobie, że materac może się zniszczyć, jeśli obrócimy go na drugą stronę. Czy dobrze rozumuję?

 • Roman

  30 grudnia 2016

  Powinniście Państwo obracać materac zarówno głowa-nogi jak i przód-tył, a w szczególności przód-tył, najlepiej co 3-6 miesięcy. Obracanie materacu stronami przód-tył gwarantuje wydłużenie jego żywotności, dzięki takiemu odwracaniu materac się tak szybko nie odkształci.
  To jaką piankę posiadają Państwo po jednej i drugiej stronie nie ma znaczenia dla obracania materaca (pianka termoplastyczna jak i inne pianki nie ulegnie zniszczeniu jak się ją położy na stelażu, ponadto materac jest w pokrowcu co dodatkowo chroni pianki). Jedynie mogą poczuć Państwo zmianę wynikającą z tego, że będą leżeli na tej drugiej stronie z inną pianką. Jeśli ta druga strona jest wyposażona w zwykłą piankę poliuretanową, wysokoelastyczną czy lateksową to wtedy odczucia są inne niż w przypadku pianki termoplastycznej. (Pianka termoplastyczna odkształca się powoli pod wpływem ciepła ciała, natomiast pianki poliuretanowe, wysokoelastyczne i lateksowe są sprężyste).

Dodaj komentarz