Jaką ramę do łóżka wybrać?

Wybierając posłanie najmocniej koncertujemy się na materacu, gdyż od jego właściwości zależy zdrowie i komfort naszego snu. Drugim w kolejności elementem, jest stelaż. Odpowiednia podpora materaca nie tylko maksymalizuje jego zalety, ale również wydłuża żywotność. Jeżeli chcemy zapewnić sobie najlepsze warunki do snu, warto też świadomie wybrać ramę łóżka.

Dokonując wyboru, oczywiście, wskazane jest kierować się estetyką. Rama, a więc najlepiej widoczna część łóżka, musi pasować do wystroju sypialni. Warto też zastanowić się, czy zakupić model na nóżkach, czy taki, który posiada schowek na pościel. Pamiętajmy, że ten drugi rodzaj może być użyteczny. Szczególnie, gdy posiadamy ograniczoną ilość przestrzeni. Zyskujemy dodatkowe miejsce na rzeczy. Jednak wolna przestrzeń pod stelażem ułatwia cyrkulację powietrza, a więc utrzymanie czystości i higieny materaca.

Na rynku dostępne są ramy z różnych materiałów. Jednymi z najdroższych są modele wykonane z drewna, szczególnie dębu i machoniu. Rama bukowa, również powinna służyć długie lata. Nieco tańsze są ramy z drewna sosnowego, jesionu i brzozy. Lite drewno sprawdza się zarówno konstrukcjach klasycznych, jak i nowoczesnych projektach. Właściwa impregnacja zapewnia ramie ochronę przed wilgocią. Drewno jest odporne na zarysowania, łatwo też utrzymać je w czystości. Poszczególne części ramy są ze sobą łączone, na przykład śrubami wykonanymi z dobrej jakości metalu. Dzięki czemu, w razie konieczności łóżko można rozkręcić i łatwo przetransportować.

Płyta wykonana z drewna klejonego, jest tańszym rozwiązaniem. Co więcej, materiał ten gwarantuje jednolity kolor ramy. W połączonych ze sobą warstwach drewna nie występują również sęki. Materiał ten uważany jest za mniej wytrzymały, niż płyta z litego drewna.

Jeśli chcemy mieć szeroki wybór, co do wzorów i kolorów naszego łóżka, warto rozważyć zakup ramy tapicerowanej. Obicie może być wykonane ze skóry naturalnej, jak i materiałów syntetycznych. W tym drugim wypadku, dostępne są modele w szerokiej gamie faktur, wzorów i barw. Możemy dopasować ramę do wystroju sypialni. Modele te, szczególnie, gdy wybierzemy materiał pikowany, są miłe w dotyku. Miękkie obicie, chroni przed dotkliwymi urazami, na przykład dziecko, które potykając się uderzy w ramę. Wybierając model tapicerowany musimy wziąć pod uwagę, że ramę trudniej będzie utrzymać w czystości niż łóżko z drewna czy metalu. Materiał może chłonąć kurz, a w przypadku zalania płynem trudne może być wysuszenie. Ramy tapicerowane stosunkowo łatwo ulegają uszkodzeniu, tracąc ładny wygląd.

Rama metalowa może okazać się nieprzyjemna przy dotyku, szczególnie podczas chłodniejszych nocy. Łóżka takie, będą pasować do sypialni w stylu retro. Jeśli zależy nam na niskiej cenie, można zdecydować się na ramy z płyty pilśniowej lub wiórowej. Należy się jednak spodziewać, że ich wytrzymałość i żywotność będą dosyć niskie. Chcąc dopasować łóżko dziecka do jego zainteresowań możemy kupić ramę plastikową, na przykład stylizowaną na samochód.

Dodaj komentarz