Jak zapewnić sobie dobry sen?

Dobry sen powinien zapewnić nam energię na cały nadchodzący dzień. Sen ma za zadanie zregenerować nasze ciało i ducha. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. By nasz sen był dobry musimy zapewnić sobie odpowiednie warunki. 

Po pierwsze, niemożliwy jest regenerujący odpoczynek nocny, jeśli nie mamy odpowiedniego materaca. Dobrze dobrany materac gwarantuje podparcie kręgosłupa, a co za tym idzie, odpoczynek mięśniom. Dzięki odpowiedniemu posłaniu rzadziej zmieniamy pozycję, w której leżymy. Sen jest głębszy i efektywniejszy. W łóżku spędzamy około 1/3 doby. Jeśli zmagamy się z alergiami (np. na kurz czy roztocza) i wybierzemy materac z właściwego materiału zmniejszymy częstotliwość kaszlu czy reakcji skórnych.

Po drugie, sypialnia musi być miejscem szczególnym. Niewskazane jest by w pomieszczeniu, w którym śpimy znajdowały się sprzęty elektroniczne. Światło i dźwięki, które wydają mogą utrudniać zasypianie. Sypialnia to miejsce do wyciszenia. Pomieszczenie to powinno być wietrzone, a temperatura nie przekraczać 210C (za optymalne uważa się stopni 18).

By uniknąć kłopotów ze snem warto ustalić sobie wieczorny rytuał. Ustalona seria czynności poprzedzających położenie się do łóżka przyspieszy zasypianie. Pamiętajmy, że lekką kolację powinno się jeść nie później niż 3 godziny przed snem. Pozycja leżąca utrudnia prawidłowe trawienie. Przed udaniem się na spoczynek wskazane jest poświęcenie kilku chwil na wyciszenie. Unikać należy rozmyślania nad kłopotliwymi sprawami, zdenerwowanie zakłóca zapadnięcie w sen. W sypialni lepiej poczytać książkę czy zastosować ćwiczenia relaksacyjne.

Niezwykle istotne dla uniknięcia kłopotów z zasypianiem jest przestrzeganie wyznaczonych godzin zasypiania i pobudki. Nawet w dni wolne o pracy warto stosować się do wyznaczonych pór, nie rozregulujemy sobie ustalonego cyklu. Zapewnimy sobie odpowiednią ilość wypoczynku, co jest bardzo ważne. Zbyt mała ilość snu może nie tylko pogorszyć nasze samopoczucie, ale wręcz pogorszyć zdrowie.

Dodaj komentarz