Jak utrzymać higieniczność materaca, gdy śpimy ze zwierzakiem?

Wiele osób lubi spać ze zwierzakiem. I wiele zwierzaków chętnie śpi ze swoimi właścicielami, nawet, gdy nie do końca mają na to przyzwolenie. Taki układ stawia jednak przed nami ważne wyzwanie. Trzeba, bowiem dołożyć jeszcze większych starań by utrzymać higieniczność posłania. 

Przede wszystkim należy odpowiednio wybrać materac. Musi on nie tylko zapewnić nam zdrowy i wygodny sen, ale i być zbudowany z materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Dobrym rozwiązaniem będą materace piankowe. Ich struktura zapobiega przedostawaniu się zanieczyszczeń do wnętrza posłania. Jest to bardzo ważne, gdyż zwierzę w łóżku to dodatkowe źródło martwego naskórka i sierści, które w połączeniu z kurzem i wilgocią mogłyby stanowić dobre środowisko do rozwoju alergenów. W modelach sprężynowych, ze względu na budowę wkładu, znajduje się wiele miejsca do kumulowania się zanieczyszczeń. Wysokogatunkowe pianki, czyli termoelastyczna, wysokoelastyczna i lateksowa, są również gwarancją wysokiej elastyczności punktowej. Jest to cecha, która zapewnia nam zdrowy i wygodny sen. Świetnie sprawdzają się użytkowane w pojedynkę i na łóżkach podwójnych.

Jeśli jesteśmy posiadaczami szczeniaka czy małego kotka, którym zdarza się jeszcze załatwiać potrzeby fizjologiczne nie tylko w wyznaczonych ku temu miejscach, warto przemyśleć zakup materaca poliuretanowego. Materiał ten ma, co prawda, nieco gorsze parametry niż wysokogatunkowe pianki, jednak dzięki niskiej cenie w razie zniszczenia lub zamoczenia, łatwo go wymienić bez obawy o domowy budżet.

Kiedy zwierzę śpi z nami warto zainwestować w ochronne pokrowce lub nakładki. Ich regularne pranie ułatwia utrzymanie czystości i higieniczności. Podobne zalety ma stosowanie materaca nawierzchniowego, którego poszewkę można wyprać, a który dodatkowo ochroni posłanie przed zniszczeniem i poprawi nasz komfort. Jeżeli szukamy materiału, który ma szczególne właściwości higieniczne godne rozważenia są pokrowce z domieszką włókien srebra. Materiał ten ma nieprzeciętne właściwości bakteriobójcze.

Chcąc zapewnić czystość i higieniczność posłania materac należy regularnie wietrzyć i odkurzacz. Dzięki wietrzeniu ułatwimy odprowadzenie wilgoci z posłania. Używanie odkurzacza, szczególnie modeli ze specjalnymi filtrami, pozwala pozbyć się kurzu, włosów oraz roztoczy i ich odchodów. Dobrym środkiem pozwalającym na poprawienie czystości posłania są też rolki do usuwania sierści.

Jeżeli chcemy spać na zdrowym materacu nie możemy zapominać o samym zwierzaku. W sytuacji, gdy kot jest niewychodzący wystarczy go wyczesać i odrobaczyć, co pół roku. Zmniejszymy w ten sposób ilość sierści w łóżku i, co istotniejsze, zmniejszymy do minimum ryzyko nieumyślnego zarażenia się pasożytami. Jeżeli w naszym łóżku ma się rozgościć kot wychodzący, czy pies, należy zwierzaka odrobaczać, co trzy miesiące. Musimy pilnować, by pupil nie wbiegał na łóżko prosto ze spaceru, szczególnie, gdy pada. Unikniemy w ten sposób śladów błota na pościeli. Niezwykle ważna jest też profilaktyka przeciw pchłom i kleszczom. Zaleca się również, by zwierzę wychodzące regularnie kąpać.

Dodaj komentarz