Jak urządzić sypialnię?

Sypialnia jest miejscem, które powinno zapewniać nam warunki do odpoczynku. By móc cieszyć się krzepiącym snem przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie łóżko. Zwrócić szczególną uwagę należy na materac. To on, w dużej mierze, wpływa na nasz komfort i zdrowie. W zależności od zasobności portfela i indywidualnych potrzeb możemy wybrać materac bonellowy lub kieszeniowy. Wśród materacy piankowych warto zainteresować się modelami z pianki lateksowej, termoelastycznej lub wysokoelastycznej. By zoptymalizować właściwości materaca i wydłużyć jego żywotność należy zakupić odpowiedni stelaż. Elastyczne zalecane są do wszystkich rodzajów materacy, jedynie bonellowy może być położony na modelu twardym. Pamiętajmy, że formatka pocket nie powinna być użytkowana na stelażu regulowanym.

Wybierając ramę łóżka możemy na drugi plan odłożyć względy praktyczne. Decydując się na ramę tapicerowaną, musimy, co prawda liczyć się z tym, że łatwiej o jej zniszczenie niż w przypadku innych modeli. Z drugiej jednak strony możemy wybrać obicie i jego barwę pasującą do naszej koncepcji wystroju. Stelaże drewniane, dzięki bogactwu wzorów, mogą dobrze wyglądać zarówno w pomieszczeniach klasycznych, jak i takich, gdzie panuje styl nowoczesny.

Sypialnia zazwyczaj jest miejscem, gdzie nie tylko śpimy, ale również służy za przebieralnię. Meble powinny być ustawione w sposób umożliwiający swobodne korzystanie zarówno z łóżka, jak i szaf. Nie jest zalecane, by w sypialni używać elektronicznych urządzeń. Korzystanie z komputera czy telewizora powinno się odbywać w innym pomieszczeniu. Pomaga to podświadomie traktować sypialnię, jako miejsce do snu, ułatwiając udanie się na wieczorny spoczynek. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy z przyzwyczajenia, czy ograniczonej ilości miejsca w mieszkaniu, pomieszczenie to ma równocześnie służyć do, przykładowo, oglądania telewizji? Wtedy warto rozstawić meble tak, by korzystanie z urządzenia RTV było wygodne. Rozstawiając meble pamiętajmy o bezpieczeństwie. Ich układ powinien zminimalizować ryzyko potknięcia czy przypadkowego uderzenia.

W sypialni ważne jest oświetlenie. Jeżeli lubimy czytać w łóżku źródło światła powinno być umiejscowione w sposób umożliwiający lekturę bez obciążania wzroku. Zaleca się by oświetlenie tego pomieszczenia miało barwę ciepłą.

Zbyt jaskrawy kolor ścian, z założenia, mógłby działać na zmysły zbyt pobudzająco. Ważne jest jednak, skomponowanie harmonijnej całości. Meble i dodatki w neutralnym kolorze złagodzą ostrą barwę, a sypialnia nabierze charakteru. Z kolei mocne akcenty ożywią nudnawą biel ścian. Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju porady i trendy, można stosować, jako inspirację. Najważniejsze jest jednak, żeby sypialnia urządzona była według naszego gustu. Pozwoli to relaksować się w pomieszczeniu, które ma służyć do wypoczynku.

Dodaj komentarz