Jak urządzić sypialnię dla seniora?

Urządzając sypialnię dla osoby starszej musimy dołożyć wszelkich starań by użytkownik nie tylko czuł się w niej komfortowo. Trzeba również zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie seniora. 

Najważniejszym meblem w sypialni jest oczywiście łóżko. Mebel ten powinien umożliwiać użytkownikowi komfort snu. Osoby starsze często borykają się z kłopotami zdrowotnymi. By zmniejszyć przykre dolegliwości niezbędny jest odpowiedni materac. Tradycyjne konstrukcje bonellowe, choć mogą budzić nostalgię u seniora, należy zastąpić nowocześniejszym materacem. Materac kieszeniowy zagwarantuje dobre podparcie kręgosłupa. Jeśli wybierzemy model z wysokiej jakości pianki, zapewnimy użytkownikowi nie tylko prawidłowe podparcie układu szkieletowego, ale również higieniczne posłanie bez pleśni, bakterii, roztoczy i grzybów. Jeżeli senior cierpi na kłopoty z krążeniem lub zapalenie stawów, najlepszym rozwiązaniem będzie materac z pianki termoelastycznej. Materiał ten chroni zmienione chorobowo miejsce przed uciskiem, zmniejszając ból, a jednocześnie zapewnia prawidłowy przepływ krwi. Materiał ten posiada też właściwości przeciwodleżynowe, będzie więc dobrym rozwiązaniem dla osoby starszej, spędzającej dużo czasu w łóżku. Pamiętajmy, że sam materac, nawet najlepszy, nie wystarczy. Łóżko powinno mieć odpowiednią wysokość, by wstawanie nie było kłopotliwe. Rama wyposażona w poręcze nie tylko ułatwi wstawanie, lecz zabezpieczy również seniora przed upadkiem z posłania. Warto rozważyć zakup stelaża regulowanego, który pozwoli przyjąć użytkownikowi wygodną pozycję, na przykład podczas oglądania telewizji.

Sypialnia, bardzo często, służy osobie starszej nie tylko do nocnego odpoczynku. Szafki, w których znajdują się ubranie i inne niezbędne akcesoria, powinny być tak skonstruowane by senior mógł z nich swobodnie korzystać. Przykładowo, osoba starsza może mieć kłopot z korzystaniem z komody, w której najniższa półka znajduje się tuż nad podłogą. Sypialnia seniora powinna być pomieszczeniem na tyle przestronnym, by mieszkaniec mógł swobodnie się po niej poruszać. Użytkownik musi mieć dość miejsca, by się bez kłopotu przebrać. Warto pamiętać, by w pokoju znalazło się miejsce na krzesło. Pozwoli nie tylko by sobie przysiąść, ale również może służyć do utrzymania równowagi.

Może zdarzyć się, że senior często korzysta z WC. Należy usunąć wszelkie przeszkody, mogące stworzyć niebezpieczeństwo podczas przechodzenia. Szczególnie na wypadek pory nocnej. Włączniki świateł powinny być łatwo dostępne, a samo oświetlenie odpowiednio rozjaśniać pomieszczenia.

Pamiętajmy, by urządzając sypialnię dla osoby starszej nie narzucać bezwzględnie swojej woli. Oczywiście, nawet najbardziej lubiana wersalka ze względów zdrowotnych powinna być zastąpiona dobrej jakości materacem. W kwestiach bezpieczeństwa nie ma miejsca na ustępstwa. Jeśli jednak senior będzie mógł zdecydować o kolorze ścian czy rozstawie mebli, z pewnością lepiej będzie się czuć we własnym pokoju.

Dodaj komentarz