Jak owcza wełna wpływa na jakość materaca?

Owcza wełna to materiał, który przez człowieka używany jest od setek lat. Zapewne każdy ma lub miał sweter czy skarpetki z runa. Kupując materac warto rozważyć model, który wzbogacony został o ten dodatek.

Wełna pozyskiwana z owiec zawiera dużą ilość składnika o nazwie lanolina. Materiał ten wykorzystywany jest w farmacji i kosmetologii, ale może stanowić źródło alergii. Przed zakupem posłania z owczym runem warto wykluczyć uczulenie. Jeżeli ono nie występuje możemy uznać ten materiał za antyalergiczny dla nas. Warstwa z wełną nie wchłania kurzu i stanowi barierę dla rozwoju roztoczy, grzybów i pleśni. Jest również surowcem antybakteryjnym. Swoje zalety owcze runo zapewnia wysokiej przewiewności, przez co wilgoć jest bardzo dobrze odprowadzana na zewnątrz. Pokrycie materaca wełną zmniejsza ryzyko jego przemoczenia, gdyż włókna te nie wchłaniają wilgoci na większą głębokość niż 1/3 swojej grubości.

Zawartość owczego runa nadaje posłaniu właściwości zdrowotne. Modele takie warto polecić osobom zmagającym się z kłopotami ze strony układu krążeniowego, gdyż wełna poprawia przepływ krwi w organizmie. Materiał ten ma wybitne właściwości łagodzące bóle pochodzenia reumatycznego. Sen na stronie materaca z wełną przynosi wyraźną ulgę. Owcze runo może być stosowane przez użytkowników, którzy długo przebywają w łóżku. Surowiec ten wykazuje wybitne właściwości przeciwodleżynowe i stanowi dobrą profilaktykę przeciwodparzeniową. Osoby, dla których ważne są kwestie bioenergetyki podkreślają, że wełna ma wysokie właściwości neutralizujące niekorzystne dla człowieka działania pół elektromagnetycznych i żył wodnych.

Owcze runo często jest stosowane, jako jedna z warstw w materacach typu „lato/zima”. Dzieje się tak za sprawą właściwości termoregulujących tego materiału. Pozwalają zachować stałą temperaturę ciała. Uważa się, że runo owcze sprawdza się tak samo dobrze przy -20, jak i przy +20 stopniach Celsjusza. W materacach typu „lato/zima” strona z wełną jest jednak polecana, jako odpowiednia na okres zimowy.

Wełna jest materiałem, który wykazuje się właściwościami dźwiękoszczelnymi. Z owczego runa produkuje się filc, który stanowi częstą warstwę ochronną w materacach z wkładem sprężynowym, zarówno typu bonellowego jak i kieszeniowego. Materiał ten wygłusza dźwięk pracujących sprężyn i chroni użytkownika przed ewentualnym przebijaniem się pojedynczych drutów.

Warstwa komfortu wykonana z owczej wełny jest stosowana, jak to wspomniano wyżej, w materacach typu „lato/zima”. Ten ekologiczny materiał wykorzystuje się, zarówno w modelach sprężynowych jak i piankowych. Runo owcze bardzo dobrze sprawdza się też w połączeniu z wysokogatunkowymi piankami: wysokoelastyczną, termoelastyczną czy lateksową.

Na koniec warto zaznaczyć, że wełna jest materiałem ekologicznym i może być używana nawet przez osoby, którym na sercu leży dobro zwierząt. Podczas pozyskiwania runa owcom nie dzieje się jakakolwiek krzywda.

Dodaj komentarz