Jak dobrać stelaż pod materac?

Chcąc zapewnić sobie zdrowy i komfortowy odpoczynek musimy dobrać dostosowany dla siebie materac. Warto pamiętać jednak, że zakup odpowiedniego stelaża nie tylko zoptymalizuje dobroczynne właściwości materaca. Dobrze dobrana podpora zapewni posłaniu dłuższą żywotność.

Decydując się na położenie materaca bezpośrednio na podłodze uniemożliwiamy prawidłową cyrkulację powietrza. Bez w względu na materiał, z którego wykonany jest materac, posłanie musi mieć warunki do odprowadzenia wilgoci. Położenie materaca na podłodze uniemożliwia osuszanie się posłania. Zastosowanie stelaża zapewnia posłaniu dostęp do powietrza od spodu. Co więcej, unosząc materac, zmniejszamy wchłanianie przez niego kurzu. Stelaż ułatwia zachowanie higieny materaca.

Odpowiednio dobrany stelaż wydłuża żywotność materaca, nie tylko poprzez redukcję wilgoci. Dobrze dostosowana podpora absorbuje część oddziałujących na posłanie obciążeń. Zmniejsza to zużycie materiału, materac wolniej się odkształca. Stelaż zapewniający optymalne podparcie materaca jednocześnie polepsza komfort i zdrowotne korzyści snu. Jest to szczególnie istotne, gdy korzystamy z materaca z materiału zapewniającego dopasowanie się do kształtu ciała śpiącego.

Stelaże twarde, wykonane najczęściej z drewna sosnowego, sprawdzą się jedynie pod materacami bonellowymi. Korzystając z posłania z formatki pocket wybrać należy stelaż elastyczny, na przykład z drewna bukowego, o niewielkich odstępach między listewkami. Materace kieszonkowe są dosyć ciężkie, należy unikać używania ich na stelażach ruchomych. Po pierwsze, duży ciężar może utrudniać korzystanie z mechanizmu. Po drugie, zginanie materaca kieszonkowego może spowodować trwałe odkształcenie się sprężyn.

Stelaże elastyczne dobrze sprawdzą się pod materacami piankowymi. Podobnie jednak jak w przypadku formatki pocket,  odległość miedzy listewkami powinna wynosić 3 do 4 cm. Elastyczność stelaża zoptymalizuje efekt dopasowywania się powierzchni materaca do kształtu ciała, kręgosłup ma odpowiednie podparcie. Równocześnie materiał będzie mniej narażony na obciążenia, dłużej zachowa swoje właściwości. Materace z pianki wysokoelastycznej, termoelastycznej czy lateksowej  mogą być stosowane na stelażach regulowanych.

Dodaj komentarz