Jak dobrać materac idealny?

Jak dobrać materac idealny? Przede wszystkim musimy znaleźć model, który odpowiada naszym potrzebom. Zacznijmy od jednej z podstawowych kwestii, czy materac ma służyć jednej osobie czy parze? 

Jeśli szukamy posłania tylko dla siebie możemy wybrać model bonellowy. Materace te opierają się na systemie połączonych ze sobą sprężyn w kształcie klepsydr. Wkład ten nadaje tym modelom elastyczność powierzchniową, co przekłada się na dużą wytrzymałość posłania. Za stosunkowo niewielką cenę możemy, więc zapewnić sobie wygodny sen na długie lata. Materace te zalicza się raczej do powierzchni twardych, więc zwróćmy na nie uwagę, gdy preferujemy takie posłania. Często są również wybierane przez osoby tęższe oraz do sypialni dzieci w wieku szkolnym. Nawet mając kilka nadprogramowych kilogramów nie musimy się obawiać nadmiernego zapadnięcia się w posłanie.

Jeżeli materace bonellowe nas nie przekonały, mamy do wyboru szereg modeli, które sprawdzą się nie tylko w sypialni singla, ale również pary. Wszystkie je łączy, bowiem elastyczność punktowa. Jest to cecha, która sprawia, że materac ugina się tylko w miejscu, gdzie się kładziemy lub siadamy. Nie ma efektu poruszania się całego posłania, więc nie zbudzimy swojej drugiej połówki. Nawet spora różnica wagi nie będzie odczuwalna. Co niezwykle istotne, elastyczność punktowa gwarantuje nam nieustanne, prawidłowe podparcie sylwetki. Mięśnie pleców i karku mogą odpocząć, gdyż o zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa dba powierzchnia materaca. Dzięki temu budzimy się wolni od dolegliwości bólowych. Jakie, więc w praktyce materace wykazują się elastycznością punktową? Kieszeniowe oraz piankowe.

Zajmijmy się na początek sprężynami kieszeniowymi. Modele te opierają się na systemie walcowatych sprężyn, niezależnie pracujących od siebie, za sprawą zamknięcia w osobnych kieszonkach. Im większa ilość sprężyn/m2, tym lepsze właściwości materaca. Pod tym kątem mamy do wyboru posłania Pocket (272 sprężyny/m2), Multipocket (508 sprężyn/m2) oraz najbardziej ekskluzywne modele Luxpocket (1000 sprężyn/m2).

Materace piankowe mają jedną wspólną zaletę, która odróżnia je od modeli sprężynowych: mogą być stosowane w sypialniach alergików. Zarówno sprężyny kieszeniowe, jak i wkład bonellowy, posiadają sporo miejsca, gdzie mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Daje to doskonałe warunki do rozwoju roztoczy, pleśni, grzybów oraz bakterii w posłaniu. Szczególnie, jeśli do wnętrza przedostanie się wilgoć. Więc alergicy, astmatycy oraz osoby, które cenią najwyższą higieniczność, powinni szukać materacy dla siebie wśród modeli poliuretanowych, wysokoelastycznych, termoelastycznych oraz lateksowych. Tutaj kolejna, wspólna zaleta: każdą z tych pianek można stosować na stelażach regulowanych. Materace poliuretanowe są najtańsze, lecz również najmniej trwałe. Pianka wysokoelastyczna oraz lateksowa, to inwestycja na długie lata. Materace termoelastyczne to idealna propozycja, jeśli szukasz posłania cechującego się wysokimi właściwościami przeciwodleżynowymi, łagodzącego ból oraz oprawiającego krążenie krwi.

Dodaj komentarz