Jak dbać o materac

Jak dbać o materac?

Jak dbać o materac? Podobnie jak o każdy inny sprzęt, należy odpowiednio dbać o materac, aby służył nam długi czas. Na to, jak długo będzie służyło nam posłanie mamy wpływ już w momencie zakupu. Późniejszym postępowaniem możemy ten czas skrócić, lub wydłużyć.

Kupując materac musimy liczyć się z tym, że żywotność jednych materiałów jest krótsza niż tych, które wykonano z innych surowców. Pianka poliuretanowa, jeżeli nie jest obłożona trwalszymi warstwami podda się trwałym odkształceniom najszybciej ze wszystkich modeli. Pianki wysokogatunkowe wykazują o wiele większą żywotność, z czego pianka lateksowa i wysokoelastyczna zaliczane są do materiałów najtrwalszych. Wśród materacy sprężynowych to formatka bonellowa, szczególnie z obłożeniem z maty kokosowej, jest trwalsza. Materace kieszeniowe są trochę mniej wytrzymałe.

Bez względu na wybrany rodzaj materaca jego żywotność możemy skrócić, lub znacząco wydłużyć. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego stelaża. Wkładka bonellowa może leżeć na podparciu twardym, wszystkie inne modele wymagają stelaża elastycznego. Stelaż pełni wiele funkcji. Chroni materac przed zanieczyszczeniami, zapewnia optymalną przewiewność, co jest niezwykle ważne a zatraca się, gdy posłanie położone jest bezpośrednio na podłodze. Stelaż absorbuje część obciążeń działających na materac, wydłuża to czas zanim powstaną stałe odkształcenia. W przypadku materacy piankowych i formatki pocket rozstaw między listwami powinien być dość niewielki, zazwyczaj zaleca się przerwę długości 3 do 4 cm. Pamiętać należy, żeby nie zestawiać materaca kieszeniowego ze stelażem regulowanym, waga posłania znacząco utrudnia korzystanie z mechanizmu a zgięcie go może skutkować trwałym odkształceniem sprężyn.

Celem zapewnienia maksymalnej żywotności materaca należy go regularnie przewracać. Nie tylko zamieniać górę i dół, ale też kłaść na przemian części, gdzie spoczywają nogi i głowa. Jeżeli materac nie byłby przewracany, w miejscu, gdzie spoczywają cięższe partie ciała dużo szybciej pojawiłyby się trwałe odkształcenia. Czynność tę należy wykonywać, co 3 do 6 miesięcy.

Aby wydłużyć czas użytkowania i higieniczność posłania materac należy wietrzyć. Zaleca się by po wstaniu z łóżka odrzucić pościel na około 20 minut, dając powierzchni dostęp do świeżego powietrza i ułatwić odprowadzenie wilgoci. Dobrze jest raz na jakiś czas stawiać materac pionowo, by zoptymalizować przepływ powietrza w środku posłania. Nie wolno tak jednak postępować z materacami kieszeniowymi, gdyż pozycja ta może spowodować trwałe odkształcenie się sprężyn, szczególnie, gdy niechcąco się o ten model oprzemy. Warto stosować pokrowce ochronne, które można regularnie prać. Celem uniknięcia zalania materaca warto rozważyć stosowanie osłonek wodoszczelnych, na przykład w łóżeczkach dziecięcych.

Materac warto regularnie odkurzać. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i innych zanieczyszczeń. Systematyczne odkurzanie usuwa również dużą część roztoczy i ich odchodów, które są często przyczyną alergii.

Dodaj komentarz