Dobór odpowiedniej kołdry.

Wybierając kołdrę warto wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim, należy dobrać odpowiedni rozmiar. Szerokość przykrycia dla dziecka wynosi zazwyczaj 90 cm, kołdra dla osoby dorosłej to szerokość od 140 do 160  cm. Jeżeli śpimy z partnerem, możemy zdecydować czy wolimy osobne przykrycia, czy jedno wspólne. W takim przypadku kołdry mają rozmiar 200 na 220 cm.

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego wypełnienia. W łóżku spędzamy około 8 godzin dziennie, niewłaściwy materiał mógłby narazić na szwank nasze zdrowie. Szczególnie istotne jest to, gdy cierpimy na alergie. Osoby uczulone na pierze czy owczą wełnę powinny wybrać inny surowiec. Wskazany jest wybór kołder z wypełnieniem syntetycznym. Kołdry takie nie tylko wykonane są z materiału, który sam nie uczula. Surowce syntetyczne tworzą niesprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. Są przewiewne, dzięki czemu wilgoć nie zatrzymuje się w kołdrze. Możliwość prania w co najmniej 60oC gwarantuje unicestwienie roztoczy i usuniecie zanieczyszczeń. Jeśli nie musimy zmagać się z alergią lub astmą, wybór kołder jest szerszy.

Wybierając przykrycie warto zdecydować czy wybrać model wielosezonowy czy dwie kołdry na cieplejszy i chłodny okres roku. Kołdra wielosezonowa powinna zapobiegać przegrzewaniu się latem, a ogrzewać zimą. Do takich materiałów zaliczyć można wełnę. Wybierając dwie kołdry można wybrać model przewiewny i lekki, na gorące miesiące. W tym przypadku dobrze sprawdzają się kołdry syntetyczne. Jako wariant na zimę można wybrać przykrycie cięższe, na przykład z wypełnieniem puchowym.

Wybierając kołdrę warto zwrócić uwagę na jej budowę. Jeśli jej powierzchnia jest przedzielona kieszeniami w kształcie rombów, czy kwadratów, możemy spodziewać się, że wypełnienie nie będzie się przemieszczało.

Wśród kołder z wypełnieniami pochodzenia naturalnego znaleźć można modele wykonane z puchu i pierza. Puch pozyskiwany jest z piór piskląt lub podszycia piór dorosłych ptaków. Najlepsze właściwości wykazują kołdry, których wnętrze stanowi surowiec pozyskany od gęsi. Pierze to połączenie piór, zapewniających lepszą elastyczność, z puchem. Materiał ten nie jest zalecany alergikom, ale bardzo dobrze pochłania wilgoć. Dzięki temu skóra odpoczywa.

Wełna jest popularnym materiałem na kołdry dla osób z kłopotami zdrowotnymi. Uważa się, że przykrycie takie zmniejsza dolegliwości reumatyczne i kojąco działa na mięśnie. Kołdra z wełny może również dobrze wpływać na krążenie krwi.

Wśród materiałów syntetycznych znaleźć możemy kołdry poliestrowe. A dokładnie z włókna poliestrowego. Surowiec ten jest lekki i przewiewny. Kołdra poliestrowa sprawdzi się użytkowana przez alergika, gdyż zmniejsza ryzyko rozwoju alergenów. Materiał ten może nie być satysfakcjonujący w okresie zimowym lub chłodnych pomieszczeniach, gdyż słabo utrzymuje ciepło. Cieplejszym wariantem, z równie dobrymi właściwościami antyalergicznymi, będzie kołdra z granulatem silikonowym. Nawet często prana nie traci kształtu i właściwości.

Dodaj komentarz