Co zrobić ze starym materacem?

Użytkując materac nadchodzi czas, że trzeba wymienić go na nowy. Poprzedniego posłania musimy jednak gdzieś się pozbyć. Żaden rozsądny człowiek nie uzna, że wywóz do lasu to dobre rozwiązanie. Podobnie wystawienie koło śmietnika. Co prawda może zdarzyć się, że stary materac znajdzie nowego właściciela. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z ryzykiem zniszczenia przez niskich lotów żartownisiów, przez co czekać będzie nas sprzątanie. Co więc zrobić ze starym materacem?

Zakupując nowy materac można zapytać w sklepie czy istnieje możliwość oddania starego modelu do recyklingu. Jeżeli sklep, w którym kupujemy posłanie nie prowadzi takiej działalności można poczekać na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych, gdyż do takich zaliczają się materace. Zbiórki takie organizowane są przez gminy. Może się zdarzyć, że w danej gminie takie akcje nie są organizowane. Albo nie mamy możliwości by zaczekać na zbiórkę, np. z powodu barku miejsca do przechowania materaca. W takiej sytuacji, dysponując odpowiednim środkiem transportu, możemy zawieźć posłanie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każda gmina zobowiązana jest do zorganizowania takiego miejsca.

Jeżeli w naszej okolicy znajduje się schronisko dla zwierząt, warto zadzwonić i zapytać czy nie przyjmą naszego materaca. Może okazać się, że nasze zużyte posłanie zapewni ciepło i wygodę niechcianym psom czy kotom.

W sytuacji, gdy materac nie nosi śladów zniszczenia możemy wystawić ogłoszenie na portalach społecznościowych. Istnieje możliwość, że zarobimy niewielką kwotę. Można również spróbować oddać swój stary materac, czy to przez instytucję charytatywną czy ogłoszenie. Nasze stare posłanie może okazać się potrzebne osobom w trudnej sytuacji finansowej. W ten sposób nie tylko pozbędziemy się zbędnego przedmiotu, ale też spełnimy dobry uczynek.

Jeśli materac nosi wyraźne ślady zużycia, a posiadamy zdolności manualne można wykorzystać posłanie, jako materiał. Stelaż z desek czy palet i materac zamknięty w ozdobnym pokrowcu mogą stanowić wygodny mebel do siedzenia w ogrodzie czy na tarasie. Ze starego materaca możemy wyjąć piankę, obszyć kolorowym materiałem i wykorzystać, jako poduszki na ogrodowe krzesła czy matę do zabawy dla dzieci. Zużyte posłanie, w całości czy tylko z wykorzystaniem części składowych, może posłużyć do ocieplenia budy czy włożenia posłania własnemu zwierzakowi. Stary materac można też użyć, jako elementu ocieplenia, na przykład w przydomowym warsztacie.

Dodaj komentarz