Co warto wiedzieć o materacach nim dokonamy wyboru?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup nowego materaca będziemy musieli wybrać spośród wielu materiałów. Każdy z nich ma swoje właściwości. Oczywiście, możemy zapytać o wszystko doradcę w sklepie, jednak posiadając odrobinę własnej wiedzy szybciej znajdziemy właściwy model i dokonamy bardziej świadomego wyboru. 

Przede wszystkim, możemy wybrać między modelem sprężynowym i piankowym. Ten drugi rodzaj zyskuje coraz większą popularność, gdyż nowoczesne materiały posiadają szereg niepowtarzalnych zalet. Jeśli szukamy materaca, które zapewni bardzo dobre podparcie naszemu kręgosłupowi i wygodny sen, bez względu na to, czy śpimy sami czy z partnerem warto zwracać uwagę na modele charakteryzujące się wysoką elastycznością punktową. Cecha ta zapewnia optymalne ułożenie układu szkieletowego, nie ma znaczenia, w jakiej pozycji najlepiej nam się leży. Elastyczność punktowa gwarantuje, że ruch jednego z partnerów nie przenosi się po całej powierzchni posłania. Śpiące osoby nie przeszkadzają sobie wzajemnie. Wśród materacy sprężynowych właściwość tę wykazuje formatka pocket, czyli modele kieszeniowe. Chcąc cieszyć się elastycznością punktową warto też zwrócić uwagę na wysokiej jakości pianki. Materace bonellowe, czyli tradycyjny posłania sprężynowego, cechuje się elastycznością powierzchniową. Będą, więc dobrym rozwiązaniem dla osoby śpiącej w pojedynkę. Modele te są raczej twarde, zatem zapewnią właściwe podparcie ciała osoby cięższej. Formatka bonellowa jest bardzo wytrzymała, dobrze sprawdza się, więc jako posłanie dla starszego dziecka. Nawet po wielu skokach i przewrotach, powierzchnia opierać się będzie zniszczeniom.

Jeśli szukamy materaca dla maluszka, warto przemyśleć zakup modeli piankowych. Wkłady sprężynowe nie zapewniają małym dzieciom odpowiedniego podparcia. Z tańszych modeli, można polecić piankę poliuretanową. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w stosunkowo niedługim czasie trzeba będzie taki materac wymienić, ze względu na zniszczenia. Gdy naszym celem jest znalezienie materaca, który posłuży dziecku dłuższy czas warte polecenia są posłania wysokoelastyczne, termoelastyczne, lateksowe lub stanowiące połączenie pianki poliuretanowej z wytrzymalszymi surowcami, na przykład matą kokosową.

Dla ludzi zmagających się z alergią lub kłopotami zdrowotnymi najlepsze będą modele z wysokogatunkowych pianek. Nie pozwalają one, bowiem na wchłanianie w głąb posłania zanieczyszczeń mogących stworzyć warunki do rozwoju uczulających mikroorganizmów. Pianka termoelastyczna ma bardzo dobre właściwości przeciwodleżynowe i ortopedyczne.

Gdy potrzebujemy materaca, który może służyć na stelażu regulowanym materace piankowe znów będą bardzo dobrym rozwiązaniem. Modele sprężynowe mogłyby ulec zniszczeniu w przypadku zgięcia, a ich duża waga (szczególnie formatki pocket) utrudniałaby korzystanie z mechanizmu.

Jeśli szukamy rozwiązania, które pozwoliłoby nam przedłużyć czas korzystania z dotychczasowego posłania, można zakupić materac nawierzchniowy. Chroni on nas przed nierówną powierzchnią łóżka a dodatkowo chroni stary materac przez zabrudzeniem.

Dodaj komentarz