Cena nie gra roli, czyli parę słów o droższych materacach.

Idąc do sklepu celem nabycia materaca zwracamy uwagę na cenę produktu. Jeżeli nie ogranicza nas budżet mamy dosyć spory wybór.

Wśród materacy sprężynowych warto zwrócić uwagę na materace kieszeniowe. Im większa ilość sprężyn na metr kwadratowy, tym lepszy komfort sobie zapewniamy. Bardzo dobre właściwości wykazują modele Multipocket (508 sprężyn/metr2), jeśli jednak chcemy zaznać prawdziwego luksusu można zaopatrzyć się w materac typu Luxpocket, gwarantującym 1000 sprężyn na metr2. Materace te zapewniają bardzo dobrą elastyczność punktową. Sprężyny uginają się pod ciężarem ciała indywidualnie, dzięki czemu dopasowują się do pozycji ciała śpiącego. Kręgosłup pozostaje w naturalnej pozycji, szczególnie, gdy wybierzemy model ze strefami twardości. Zachowanie naturalnych krzywizn układu szkieletowego zapewnia odprężenie mięśniom i zmniejsza częstotliwość zmian pozycji w ciągu nocy. Elastyczność punktowa jest bardzo istotna, gdy materac służy dwóm osobom. Ruchy ciała nie przenoszą się, więc po powierzchni posłania. Wybierając materac kieszeniowy warto skłonić się ku modelom, który warstwa komfortu wykonana jest z wysokiej jakości pianek. Materiałami takimi są: pianka lateksowa, wysokoelastyczna i termoelastyczna. Mogą one stanowić warstwę wierzchnią, lub wkład materaca.

Dobrej jakości pianka lateksowa powinna składać się z co najmniej 20% naturalnego mleczka kauczukowego (najbardziej ekskluzywne modele mają aż 100% naturalnego lateksu). Dodatek organiczny do lateksu syntetycznego znacząco poprawia przewiewność materaca. Jeśli wykluczymy alergię na sam materiał, modele te są idealne dla osób zmagających się z uczuleniami. Nie pozwalają na gromadzenie się zanieczyszczeń, które mogłyby pociągnąć za sobą rozwój grzybów, pleśni, bakterii czy roztoczy. Materace lateksowe wykazują się bardzo dobrą elastycznością punktową.

Podobne właściwości cechują piankę wysokoelastyczną i termoelastyczną. Pierwsza z nich, nazywana inaczej pianką HR, należy do najtrwalszych materiałów (zaraz za pianką lateksową). Pianka termoelastyczna dostosowuje się do pozycji ciała użytkownika pod wpływem wydzielanego przez niego ciepła. Jest to szczególnie istotne, gdy zmagamy się z bólem. Miejsce chore, na przykład staw objęty zapaleniem, jest bardziej rozgrzany powierzchnia materaca bardziej się, więc odkształca. Zmniejsza to nacisk posłania na ciało, a co za tym idzie odczuwamy ulgę. Materac z pianki termoelastycznej jest zalecany osobom starszym czy po urazach. Dzięki właściwościom przeciwodleżynowym materac ten zapobiega powstawaniu bolesnych ran, nawet przy konieczności długiego leżenia w łóżku.

Decydując się na materac kieszeniowy, czy z dobrych gatunkowo pianek musimy mieć na uwadze, że wymagają one droższych, elastycznych stelaży. Materace piankowe można za to używać na stelażach regulowanych, ręcznie lub elektrycznie.

Dodaj komentarz