Cena, a jakość materaca

Nabywając towary zazwyczaj zakładamy, że wyższa cena wiąże się z lepszą jakością produktu. Można, więc mieć obawy, że nie istnieje możliwość by kupić dobry materac bez nadwyrężania domowego budżetu. Wątpliwości te, nie do końca znajdują uzasadnienie w rzeczywistości.

Do najtańszych materacy na rynku zalicza się te, które wykonane są z pianki poliuretanowej. Surowiec ten zmniejsza też koszt posłań, w których stanowi warstwę komfortu. Pianka poliuretanowa jest materiałem syntetycznym, nie stanowi, więc pożywki dla szkodliwych drobnoustrojów. Zanieczyszczenia nie gromadzą się w posłaniu, dzięki czemu nie tworzy się środowisko do rozwoju alergenów. Materace te będą, więc korzystnym rozwiązaniem dla alergików. Materiał zapewnia dobre podparcie dla kręgosłupa, często stosowany jest w łóżeczkach dziecięcych. Pianka poliuretanowa jest surowcem o dosyć niskiej żywotności, szybciej niż w innych modelach tworzą się trwałe odkształcenia. Materac należy dosyć często wymieniać, lub zakupić model, gdzie warstwę wierzchnią stanowią inne materiały. Wysokogatunkowe pianki, szczególnie lateksowa, czy mata kokosowa znacznie przedłużą okres używalności posłania.

Innym, stosunkowo tanim rodzajem materacy są modele bonellowe. Zbudowane są z systemu sprężyn w kształcie klepsydry, tworzących jednolitą powierzchnię. Najlepiej sprawdzają się, jako posłanie dla jednej osoby, gdyż zmiana pozycji przenosi się po całej powierzchni, co może powodować dyskomfort partnera. Formatka bonellowa należy do materacy twardych, szczególnie obłożona matą kokosową. Jest to bardzo częstym rozwiązaniem. Model taki będzie uznawany za wygodny i dający dobre podparcie układu szkieletowego, raczej przez osoby tęższe. Z drugiej jednak strony, materac bonellowy jest uznawany za jeden z najbardziej wytrzymałych. Dobrze sprawdza się w łóżkach starszych dzieci, nie odkształca się nawet po wielu skokach i fikołkach. Jeśli chcemy by materac był bardziej miękki można wybrać warstwę komfortu wykonaną z pianek.

Główną cechą łączącą materace droższe, zarówno piankowe, jak i formatkę pocket, jest wysoka elastyczność punktowa. Świetnie nadają się do podwójnych łóżek, gdyż powierzchnia pracuje jedynie w miejscu nacisku. Model kieszeniowy, to nowsza, doskonalsza wersja materaca bonellowego. Wkład stanowi system indywidualnych, walcowatych sprężyn, zamkniętych w osobnych przegródkach. Im więcej sprężyn na metr2, tym lepsze podparcie kręgosłupa i komfort. By zoptymalizować właściwości modelu kieszeniowego warto zdecydować się na obłożenie z wysokogatunkowych pianek.

Pianka lateksowa, wysokoelastyczna i termoelastyczna to nowoczesne surowce, które zapewniają przewiewność i higieniczność posłania. Chronią przed zbieraniem się zanieczyszczeń i rozwojem alergenów. Jeśli chcemy bardzo trwałego posłania warto zdecydować się na model lateksowy (ważne, by zawartość naturalnego mleczka kauczukowego wynosił, co najmniej 20%) lub wysokoelastyczny. Pianka termoelastyczna ma z kolei niezwykłe właściwości ortopedyczne i przeciwodleżynowe.

Dodaj komentarz