Materace dla par – co brać pod uwagę?

Wybierając materac, który ma służyć dwóm osobom warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim rozmiar. Długość powinna przekraczać o 20 cm wartość wzrostu wyższego z partnerów.

Po drugie, aby sen był komfortowy i zdrowy należy odpowiednio dobrać twardość materaca. W tym przypadku, za podstawowe kryterium uważa się ciężar ciała. Im większy, tym twardszy materac. Jeśli waga partnerów niewiele od siebie odbiega, nie ma kłopotu. Warto zastanowić się nad rozwiązaniem sytuacji, gdzie waga ciała dwóch osób znacząco od siebie odbiega. Gdy zaistnieje taka okoliczność można zdecydować się na jedno z trzech rozwiązań. Niektóre pary decydują się na zakup dwóch osobnych materacy, gdzie każdy dysponuje modelem dopasowanym do swoich potrzeb. Jeśli nie chcemy osobnych posłań, istnieje możliwość zakupu materaca podzielonego na dwie części, gdzie każda ma właściwą twardość. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na jednolity materac wskazane jest wybrać posłanie biorąc pod uwagę potrzeby osoby cięższej.

Po trzecie, kupując materac, który ma służyć dwóm osobom należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Formatka bonellowa składa się, bowiem ze sprężyn, które połączone są drutem w jednolitą powierzchnię. Daje to dobre podparcie, jednak ruch ciała przenosi się po całej szerokości posłania. Gdy śpimy w parze może to powodować dyskomfort, bo zmiana pozycji przez jednego z partnerów jest odczuwalna przez drugą osobę. Z materacy sprężynowych to formatka pocket dobrze sprawdzi się, jako posłanie dla dwojga. W tych modelach sprężynki zamknięte są w osobnych przegródkach, dzięki czemu pod wpływem nacisku pracują indywidualnie. Gwarantuje to dobre podparcie układu szkieletowego i ułatwia znalezienie wygodnej pozycji. Mniej się kręcimy podczas snu, a nasze ruchy nie przenoszą się na stronę partnera.

Dobrze w roli materacy dla par sprawdzają się modele z wysokogatunkowych pianek. Charakteryzują się one wysoką elastycznością punktową, podobnie jak formatka pocket. Użytkownicy mają zagwarantowane odpowiednie podparcie i nie przeszkadzają sobie wzajemnie podczas snu. Pianka lateksowa, wysokoelastyczna czy termoelastyczna to materiały, które warto wziąć pod uwagę również z innego powodu. Jeśli któreś z partnerów zmaga się z uczuleniami materace piankowe będą dobrym rozwiązaniem. Modele te nie wchłaniają zanieczyszczeń i dzięki dobrej cyrkulacji powietrza odprowadzają wilgoć. Grzyby, pleśnie, bakterie czy roztocza nie mają, więc warunków do rozwoju. Pianki pomagają utrzymać higieniczność łóżka.

Dodaj komentarz