materace dla dzieci, jakie wybrać

Materace dla dzieci, jakie wybrać?

Materace dla dzieci, jakie wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic czy opiekun małego człowieka. Na rynku znaleźć można ogrom modeli, z czego, gdyby zapytać sprzedawcę, każdy jest najlepszy. A te najdroższe to już w zupełności mistrzostwo świata. Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że marketing to jedna sprawa, a realne zalety posłania to kwestia osobna. Jakie, więc informacje na temat materacy dziecięcych powinniśmy posiąść, zanim udamy się do sklepu czy odwiedzimy stronę internetową z ofertami?

Przede wszystkim, akcesorium, na którym ma długie godziny spędzać nasze dziecko powinno być nowe. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że posłanie jest higieniczne oraz nie posiada odkształceń wynikających z użytkowania przez innego malucha. Każde ciało jest, bowiem inne. Jeśli nawet nie widzimy zmian na powierzchni, nie znaczy to, że ich nie ma. Nawet odkształcenia nie widoczne goły okiem, mogą powodować dyskomfort u naszego malucha. Z tego, więc powodu odrzucajmy, nawet oferowane z najlepszymi intencjami, używane posłania. Na serwisach ogłoszeniowych, lepiej szukajmy ram do łóżeczek po innych dzieciach. One, bowiem, jeżeli są dobrze zachowane mogą służyć niejednemu dziecku. Materacyk kupujmy nowy.

Drugą sprawą, niezwykle istotną, jest wybór właściwej twardości. Od niej zależy nie tylko komfort malucha, ale również prawidłowy rozwój jego układu szkieletowego. Być może ciocie, mamy czy babcie, opowiadały Wam, że najlepsze dla dzieci są łóżka twarde. Albo przeciwnie, że im bardziej miękki materac, tym, większa wygoda. A jaka jest prawda? Jak zazwyczaj leży ona pośrodku. Najodpowiedniejsze dla maluchów są materace średnio twarde. Zapewniają one prawidłowe podparcie kręgosłupa, więc zachowuje on naturalne krzywizny. Z drugiej strony, leżenie na takiej powierzchni pobudza mięśnie pleców do delikatnego wysiłku. Praca ta jest ważna, gdyż przygotowuje układ mięśniowy do zadania, który będzie musiał w przyszłości wykonywać, czyli do podtrzymywania całej sylwetki.

Teraz czas na trzeci element, składający się na idealny materac, czyli wybór materiałów, z jakich będzie wykonany. Co istotne, dobre posłanie niekoniecznie musi być drogie. Przygotowanie wyprawki jest przedsięwzięciem dość kosztownym, ale wybierając materace piankowe poliuretanowe nie nadwyrężymy portfela. Materiał ten dobrze podtrzymuje ciało malucha, zapewniając mu wygodny i zdrowy wypoczynek. Musimy się jednak liczyć z tym, że szybciej niż inne modele będzie wymagał wymiany. Biorąc pod uwagę fakt, że przy małych dzieciach łatwo o zniszczenie materaca (na przykład trwałe zabrudzenie zawartością pieluchy), nie jest to żadnym przeciwwskazaniem do kupna. Bez zadłużania się będziemy mogli sprawić dziecku nowe posłanie. Jeśli wolimy zainwestować w produkt bardzo żywotny, zastanówmy się nad materacami wysokoelastycznymi lub lateksowymi. Są one bardzo wytrzymałe, a ten ostatni materiał posiada najwyższe ze wszystkich właściwości antyalergiczne oraz antygrzybiczne. Warto jedynie, zainwestować w ochronne pokrowce by nie zdarzył się materacowi przykry wypadek. Jeśli spotkasz się w sklepie z materacem będącym połączeniem pianki i maty kokosowej, wiedz, że to bardzo dobre połączenie. Mata, bowiem zapewnia posłaniu właściwą twardość i podnosi jego przewiewność. Na koniec kilka słów o materacach termoelastycznych. Jest grupa rodziców, którzy z nich rezygnują, gdyż materiał otula ciałko dziecka. Mięśnie mogą się zrelaksować, jednak z opisanych wyżej powodów (patrz: właściwa twardość), niektórzy opiekunowie odbierają to, jako wadę i dla najmłodszych dzieci kupują materace ze średnio twardych pianek.

Dodaj komentarz