Materace dla dzieci – czego unikać?

Pojawienie się nowego członka rodziny to, obok radości, przymus dokonania wielu zakupów. Oczywiście, że nie stoi nic na przeszkodzie by skorzystać z ubranek czy wózka po innym dziecku. Również rama łóżka może być używana, jednak materac jest tym sprzętem, który powinien być nowy.

Dzieci przebywają w łóżeczku wiele godzin, jakość posłania, na którym leżą wpływa nie tylko na ich komfort. Dobry materac to przede wszystkim gwarancja zdrowego rozwoju. Korzystanie z materaca, które było użytkowane przez innego malucha wiąże się z ryzykiem. Bez względu na materiał, z którego był wykonany, materac odkształca się. Zmiany powierzchni mogą nie być widoczne gołym okiem, ale delikatne ciało dziecka z pewnością je odczuje. Odkształcenia zmniejszą komfort snu dziecka, ale mogą też uniemożliwić prawidłowe ułożenie ciała. Nawet delikatne zaburzenie właściwego ułożenia kręgosłupa mogą skutkować kłopotami z układem szkieletowym w przyszłości. Szczególnie złym pomysłem jest przekazywanie z rąk do rąk stosunkowo popularnych, lecz wyjątkowo nietrwałych materacy z pianki poliuretanowej. Wielu rodziców decyduje się na nie, gdyż są tanie i kolorowe. Materiał ten bardzo szybko się odkształca, powinien, więc stanowić rozwiązanie dla jednego dziecka, nie wspominając o wielokrotnym użytkowaniu.

Dodatkowym argumentem przeciwko stosowaniu używanych materacy jest kwestia higieny. Pot, martwy naskórek czy kurz to zanieczyszczenia, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. W starym materacu, szczególnie, gdy nie był odpowiednio użytkowany mogą rozwijać się roztocza. Niewłaściwe przechowywanie może zwiększyć poziom zawilgocenia, co sprzyja pleśni i grzybom. Jeżeli ktoś proponuje nam używany materac wykonany z naturalnych składników, istnieje ryzyko, że w środku zdążyło zalegnąć się robactwo. Jest to, oczywiście, możliwość stosunkowo mało prawdopodobna, lecz dla bezpieczeństwa dziecka lepiej zakupić nowe posłanie.

Kupując materac dla dziecka nie warto wierzyć w utarte stereotypy. Jeden z najpopularniejszych mówi, że materac powinien być twardy. Posłanie powinno zapewniać podparcie rozwijającemu się układowi szkieletowemu. Powierzchnia zbyt twarda nie dostosowuje się do naturalnych krzywizn ciała, nie podtrzymuje kręgosłupa na całej długości. Mięśnie muszą intensywnie pracować. Materac powinien być średnio twardy, a materiał, z którego jest wykonany, wykazywać elastyczność punktową. Zapewnia to właściwe, z punktu widzenia anatomii, ułożenie kręgosłupa. Jako materac dla dziecka najlepiej sprawdzają się modele wykonane z dobrej jakości pianek. Pianki wysokoelastyczne, termoelastycznej, poliuretanowe, lateksowe czy ich kombinacje w jednym materacu, nie tylko gwarantują zdrowe ułożenie kręgosłupa. Materiały te uniemożliwiają rozwój roztoczy, pleśni i grzybów.

Dodaj komentarz