Materac – inwestycja w zdrowie dziecka.

Chyba każdy rodzic czy opiekun ma świadomość, że już od pierwszych chwil życia dziecku będzie potrzebny dobrze dobrany materac. Jakie kryteria musi spełnić posłanie by móc zasłużyć na to miano? Jak wybór materaca wpływa na naszą pociechę? 

Przede wszystkim, wybierając posłanie dla malucha musimy zdecydować się na przedmiot nowy. Nie ma przeciwwskazań by użytkować ramę i stelaż, które już komuś wcześniej służyły. Jednak materac powinien być zakupiony na potrzeby naszego malucha. Jest to istotne, gdyż posłanie, na którym spał wcześniej inny maluch może posiadać odkształcenia, których my na pierwszy rzut oka nie dostrzeżemy. Wgłębienia dopasowane do ciała innego dziecka mogą uniemożliwiać naszemu wygodne ułożenie się. Biorąc pod uwagę, że niemowlę spędza w łóżku długie godziny może stanowić to dość istotny problem. Druga sprawa, to kwestie higieniczne. W materacu, które użytkował ktoś inny mogą pozostawać pozostałości wilgoci, na przykład potu. Co za tym idzie istnieje ryzyko narażenia dziecka na kontakt z obcą florą bakteryjną, a nawet alergenami: pleśnią, grzybami i bakteriami.

Kupując materac dla malucha należy wybrać model odpowiednio twardy i taki, który wykazuje się elastycznością punktową. W ten sposób mamy gwarancję, że powierzchnia właściwie dopasowuje się do kształtu kręgosłupa malucha i prawidłowo go podpiera. Zakłada się, że najlepszą dla małych dzieci jest średnia twardość. Jeżeli materac byłby zbyt twardy nie uginałby się pod ciałem maluszka, więc układ mięśniowy byłby narażony na nadmierny wysiłek celem utrzymania prawidłowych krzywizn kręgosłupa. Zbyt twardy materac nawet u człowieka dorosłego może wywołać trwałe zaburzenie zdrowego ułożenia układu szkieletowego. Powierzchnia zbyt miękka to również nadmierny wysiłek dla mięśni i kręgosłupa malucha. W taki materac ciało by się zapadało tworząc łuk.

By zapewnić dziecku komfort i zapobiec zbytniej potliwości i odparzeniom warto kupić posłanie z materiału przewiewnego. Rozwiązanie takie daje skórze malucha dostęp do świeżego powietrza, ale również pozwala odprowadzać wilgoć z wnętrza. Nie ma, więc ryzyka rozwoju pleśni i grzybów.

Najlepszym rozwiązaniem do dziecięcej sypialni są materace piankowe. Każdy z nich zapewnia zdrowe podparcie ciała dziecka, przewiewność, a dodatkowo chroni przed alergenami. Są one, bowiem materiałami syntetycznymi, które nie dość, że same nie stanowią pożywki dla szkodliwych drobnoustrojów to jeszcze ograniczają wchłanianie kurzu i zanieczyszczeń organicznych. Chronią, więc przed rozwojem roztoczy i wymienionych wyżej bakterii, pleśni i grzybów. Pianka poliuretanowa jest mniej wytrzymała, ale tańsza niż inne modele. W razie zniszczenia bez wysokich kosztów można materac wymienić. Pianka lateksowa i wysokoelastyczna są droższe, ale są bardzo odpornymi na odkształcenia materiałami. Stanowią, więc inwestycję na dłuższy czas. Bardzo duży komfort zapewnia maluchowi pianka termoelastyczna, lecz są głosy mówiące, iż nie stanowi idealnego rozwiązania. Ciało malucha relaksuje się na piance VISCO, a mięśnie powinny jednak delikatnie pracować by w przyszłości zapewnić właściwą podporę układu szkieletowego.

Dodaj komentarz