Materac, a etap życia.

Człowiek śpi na każdym etapie swojego życia. Czasem spędza w łóżku więcej godzin, przez szereg innych lat mniej. Bez względu na to, w jakim okresie swojego życia jesteśmy odpowiedni materac jest niezmiernie ważny. Nie tylko wpływa, na jakość snu, ale znacząco działa na naszą kondycję, a wręcz i zdrowie. 

W pierwszych miesiącach i latach swego życia dziecko intensywnie rośnie. Układ szkieletowy musi mieć szczególnie dobre podparcie, gdyż wszelkie niedogodności czy niedopasowanie materaca może skutkować zaburzeniem rozwoju układu szkieletowego. Zaleca się, by materace dla niemowląt były raczej twardsze. Bardzo dobrze sprawdzają się modele piankowe. Materace poliuretanowe obłożone matą kokosową lub wysokogatunkowymi piankami dają dobre podparcie delikatnemu ciału dziecka. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo niska cena, w razie zniszczenia można je wymienić bez nadszarpnięcia budżetu domowego. Materace z dobrej jakości pianek (lateksowej, wysokoelastycznej) to inwestycja na dłuższy czas, gdyż mają o wiele lepszą żywotność. Ogromną zaletą pianek jest to, że nie pozwalają na rozwijanie się w posłaniu alergenów, takich jak pleśń czy roztocza. Kiedy dziecko wchodzi w okres szkolny można zastosować w jego łóżku materac bonellowy, który dzięki swej niezwykłej wytrzymałości długo będzie opierał się podskokom.

Dorosłość to czas, gdy nasz organizm zaczyna odczuwać trudy dnia codziennego. Warto, więc rozglądać się za materacami, które cechuje elastyczność punktowa. Dzięki niej, powierzchnia będzie się idealnie dostosowywać do pozycji ciała zapewniając komfortowy sen i odpoczynek dla kręgosłupa. Elastyczność punktowa jest też istotna, gdy będziemy łóżko dzielić z partnerem. Ruchy jednej z osób nie będą się, bowiem przenosić po powierzchni posłania i przeszkadzać drugiej osobie. Bardzo dobrze sprawdzą się modele z wysokogatunkowych pianek, czy modele kieszeniowe. Chcąc zoptymalizować korzystne właściwości materaca względem naszego układu szkieletowego, warto zwrócić uwagę na posłania uwzględniające strefy twardości.

W starszym wieku coraz mocniej odczuwamy sygnały, które przesyła nam ciało. Seniorzy bardzo często zmagają się z wieloma dolegliwościami, a stopniowy odpływ sił przeradza się w większą ilość godzin spędzanych w łóżku. Niezwykle ważny jest odpowiedni materac. Wysokiej jakości pianki bardzo dobrze sprawdzą się w łóżku osoby starszej, szczególnie, gdy z powodów zdrowotnych korzysta ze stelaża regulowanego. Pianka wysokoelastyczna czy lateksowa nie tylko dobrze podpierają ciało, ale również bardzo długo nie wykazują śladów zniszczenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla seniorów są materace termoelastyczne. Pianka VISCO dostosowuje się do ciała pod wpływem temperatury, jeżeli występuje w jakiejś partii stan zapalny powierzchnia odkształca się mocniej, a dyskomfort maleje. Materace te dobrze wpływają na krążenie krwi. Pianka termoelastyczna ma świetne właściwości przeciwodleżynowe. Jest, więc idealna dla seniorów bardzo wiele czasu spędzających w łóżku.

Dodaj komentarz