Jakie łóżko dla dziecka – wersalka czy materac?

Kiedy pojawia się w domu nowy członek rodziny oczywistym staje się fakt, że musi na czymś spać. Łóżko dziecka musi jednak spełniać określone kryteria, aby zagwarantować maluchowi zdrowy i wygodny sen. Na żadnym, bowiem etapie swojego życia nie spędzamy tyle czasu w łóżku, co w okresie, szczególnie wczesnego, dzieciństwa. 

Jeżeli szukamy posłania dla noworodka zwyczajowo decydujemy się na stelaż z materacem. Jest to istotne z ważniejszego powodu niż kwestie estetyczne. Materac, nawet najbardziej kolorowy, ma decydujący wpływ na rozwój układu szkieletowego dziecka. Łóżeczko z wysoką barierką chroni maluszka przed upadkiem. Wracając do materaca, od jego właściwości zależy wygoda i zdrowie dziecka. Niemowlę spędza pozycji leżącej bardzo wiele godzin musi, więc mieć zapewnione prawidłowe podparcie ciała. Żaden tapczan, ani materac sprężynowy nie zagwarantuje bezpieczeństwa dla zdrowia malucha. Sprężyny, nawet formatka kieszeniowa, nie mogą dać odpowiedniego podparcia kręgosłupa małego dziecka, gdyż waga jego ciała jest zbyt mała, by wkład mógł właściwie pracować. Wersalki są najgorszym możliwym rozwiązaniem, gdyż dodatkowo nie gwarantują żadnego zabezpieczenia malucha przed upadkiem.

Do łóżeczka niemowlęcego najlepiej wybrać materac piankowy. Model poliuretanowy daje dobre podparcie. Stosunkowo szybko się również, niestety, odkształca. Ze względu na niską cenę, może być za to często wymieniany bez uszczerbku dla domowego budżetu. Jeśli wybierzemy materac poliuretanowy z obłożeniem z maty kokosowej czy wysokojakościowej pianki, zyskamy dodatkowe utwardzenie posłania i przedłużenie jego żywotności. Materace lateksowe i wysokoelastyczne dają maluchowi wygodę i dobre podparcie. Są też materiałami wyjątkowo odpornymi na zniekształcenia. Pianka termoelastyczna idealnie dostosowuje się do ciała, pozwala mięśniom odpocząć, jednak dla niektórych rodziców jest to wada. Mięśnie malucha powinny być motywowane do pracy, by móc zapewnić podparcie układowi szkieletowemu. Ogromną zaletą wszystkich pianek jest to, że nie pozwalają na rozwój alergenów w posłaniu.

Z biegiem lat nasza pociecha może w dalszym ciągu korzystać z materacy piankowych. Gdy wejdzie w wiek szkolny nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w jego łóżku znalazł się materac bonellowy. Formatka pocket w dalszym ciągu, bowiem nie zagwarantuje dobrego podparcia rozwijającego się kręgosłupa. Można by się zastanawiać czy nie można, zatem położyć dziecka na wersalce czy tapczanie. Zdecydowanie lepiej jednak wybrać materac bonellowy. Przede wszystkim, model ten będzie o wiele bardziej wytrzymały niż tradycyjne łóżka. Te ostatnie są, bowiem produkowane z wątpliwej jakości materiałów (ma to za zadanie zmniejszyć koszt posłania). Materace bonellowe gwarantują wysoką jakość wykonania, szczególnie, jeśli upewnimy się, że wkład zbudowany jest ze sprężyn pięciozwojowych, a drut ma średnicę 2,2 mm. Dzieci często używają łóżek jako placu zabaw. Fikołki i podskoki to bardzo duże obciążenie dla posłania. W wersalkach szybko groziłoby przebijanie się drutów, materac gwarantuje o wiele lepszą żywotność a więc i bezpieczeństwo dziecka.

Dodaj komentarz