Jaki materac dla osoby starszej wybrać

Jaki materac dla seniora wybrać?

„Wesołe jest życie staruszka…” – śpiewamy w znanej piosence. Niestety, niejednokrotnie zdanie to odbiega od rzeczywistości. Pojawiające się z upływem lat dolegliwości zdrowotne potrafią skutecznie odbierać codzienną radość. Na szczęście można pomóc schorowanej mamie czy dziadkowi kupując odpowiedni materac. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że odpowiedni materac ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka na każdym etapie życia, szczególnie osoby starszej

Przede wszystkim należy przyjrzeć się wersalce czy materacowi, który jest aktualnie użytkowany przez seniora. Jeżeli powierzchnia jest zapadnięta na środku czy wystają z niej druty to nie ma żadnego pola do dyskusji, tylko trzeba wymienić takie łóżko. Zniekształcony materac czy tapczan nie pozwala wygodnie się ułożyć, sprawia, że często budzimy się w nocy, a rankiem wstajemy z uczuciem bólu w karku i plecach. Jest to męczące nawet dla człowieka w sile wieku, nie mówiąc już o seniorach, których mięśniom jeszcze trudniej utrzymywać kręgosłup w prawidłowej pozycji. Jeśli zdarzy się, że tata czy babcia za nic w świecie nie będą chcieli pozbyć się starego łóżka, wszak starsze osoby często są mocno przywiązane do swoich rzeczy, postarajmy się przynajmniej przekonać go czy ją do zastosowania materaca nawierzchniowego. Modele te stosuje się w charakterze nakładki na stare łóżko. W zależności od potrzeb możemy nabyć materac nawierzchniowy, który usztywni lub uczyni powierzchnię bardziej miękką.

Jeśli nasz kochany senior nie widzi przeciwwskazań do wymiany starego materaca czy tapczanu, mamy do wyboru szeroki asortyment. Oczywiście, najlepiej zakup przedyskutować z samym zainteresowanym. W końcu to osoba starsza będzie użytkować materac, więc powinniśmy wziąć pod uwagę jej czy jego preferencje. Piszę o wyborze materaca, gdyż z tapczanów i wersalek lepiej zrezygnować. Są to meble niskiej jakości, które w krótkim czasie trzeba wymieniać. W sytuacji, gdy senior nie ma możliwości lub nie chce wydać dużej sumy pieniędzy na posłanie warto przemyśleć zakup materaca bonellowego. Modele te są stosunkowo niedrogie, ale wykazują się dużą żywotnością. Rozwiązanie to będzie najlepsze dla osób tęższych i lubiących twardsze powierzchnie do snu. Innym rodzajem materacy sprężynowych, które będą lepiej dopasowywać się do pozycji ciała, a więc bardziej odpowiednie dla osób zmagającymi się z dolegliwościami ze strony pleców i karku będą modele wyposażone w formatkę pocket.

Dla osób starszych, które zmagają się z astmą lub alergią, odpowiednie będą materace piankowe: poliuretanowe, termoelastyczne, lateksowe lub wysokoelastyczne. Nie wchłaniają, bowiem kurzu i zanieczyszczeń organicznych, przez co nie pozwalają na rozwój w materacu roztoczy, pleśni, grzybów i bakterii. Chroni to użytkownika przed zaostrzeniem się objawów wspomnianej wcześniej alergii i astmy.

Jeśli senior zmaga się z silnymi objawami bólowymi, wiele godzin spędza w łóżku czy ma kłopoty z krążeniem, najlepszym rozwiązaniem będą modele termoelastyczne. Pianka VISCO chroni, bowiem przed odleżynami, poprawia przepływ krwi w organizmie i silniej odkształca się pod miejscami zmienionymi chorobowo, czyli cieplejszymi zmniejszając ból.

Dodaj komentarz