materace dla dzieci

Jaki materac dla dziecka ?

Wybór odpowiedniego materaca wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też na rozwój dziecka.

Kupno nowego materaca daje gwarancję, że wygoda i rozwój malucha nie będą zaburzone przez odkształcenia wynikłe z wcześniejszego użytkowania. Nie grozi również dziecku kontakt obcą z florą bakteryjną, grzybami czy pleśnią.

Obecnie najbardziej polecane są materace o twardości średniej. Istotna jest też elastyczność punktowa, która zapewnia dostosowanie się do kształtu ciała. Niedopuszczalne jest by materac się zapadał na poziomie główki czy pupy malucha.

Kolejnym kryterium, które musi spełniać dobry materac to przewiewność. Dobra wentylacja uchroni dziecko przed przegrzaniem i zapewni skórze dostęp do świeżego powietrza.

Do łóżeczka dziecięcego najlepiej zakupić materac piankowy. Wielu rodziców wybiera te wykonane są z pianki poliuretanowej. Ich zaletą jest niska cena, jednak materiał ten wykazuje skłonności do odkształceń. Wskazana jest więc ich stosunkowo częsta wymiana.

Dokonując zakupu materaca z pianki termoelastycznej zapewniamy dziecku komfort. Pod wpływem temperatury ciała powierzchnia dostosowuje się do jego kształtu, dzięki czemu mięśnie odpoczywają. Z drugiej strony cecha ta może być uważana za minus, gdyż w okresie rozwoju układ mięśniowy powinien pracować, by móc utrzymać kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Bezdyskusyjną natomiast zaletą pianki termoelastycznej jest antyalergiczność.

Bardzo dobre właściwości wykazują materace z pianki wysokoelastycznej. Wśród zalet wymienić warto wysoką elastyczność punktową i sprężystość. Pianka wysokoelastyczna cechuje się bardzo dobrą przewiewnością, dzięki czemu maluchowi nie grozi przegrzanie.

Kolejnym godnym polecenia rodzajem są materace z pianki lateksowej. Stanowią one dobrą podporę dla kręgosłupa i cechują się wysoką sprężystością. Kanały wentylacyjne gwarantują optymalną cyrkulację powietrza, dzięki czemu w materacu nie gromadzi się wilgoć. Materiał nie pozwala na rozwój grzybów, pleśni czy roztoczy. Obok właściwości antyalergicznych, jest również antybakteryjny.

3 komentarze

 • Katarzyna

  7 lipca 2016

  Materace piankowe dla dzieci to chyba faktycznie jest najpopularniejszy wybór. Dużo moich znajomych kupiło materace piankowe swoim dzieciom, ja właśnie mojej 4-latce chcę kupić materac z pianki. Zastanawiam się tylko czy lepiej taki o średniej twardości czy twardy? Do tej pory córka spała na twardym i nie wiem czy polubi materac średniotwardy.

 • iwona

  30 września 2016

  A jaki materac będzie najlepszy dla dziecka powyżej 5 roku?

 • Sylwia

  30 września 2016

  Zawsze można zostać przy materacach piankowych, jeśli dziecku na takim jest wygodnie, tylko kupić ewentualnie większy rozmiar ( taki normalny jak dla dorosłych – będzie przyszłościowy 😉 ). W zależności od budżetu można zakupić materac piankowy poliuretanowy, z pianki wysokoelastycznej, lateksowej lub termoelastycznej, albo kupić taki, który jest złożony z kilku rodzajów pianek jak np. ten: https://www.sleepoclock.pl/materace-piankowe/materace-piankowe-poliuretanowe/materac-piankowy-uranio-sleep-o-clock.html jest on bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ ma po obydwóch stronach różne pianki i obracając go, można wybrać tą na której jest wygodniej. Materace bonellowe, czyli te tradycyjne sprężynowe, które charakteryzują się elastycznością powierzchniową można kupić dopiero jak dziecko wchodzi w wiek szkolny – około 7 roku życia. Mniej więcej dopiero w tym wieku układ szkieletowy jest wystarczająco rozwinięty, a waga dziecka dostatecznie duża, by materac bonellowy zapewniał odpowiednie podparcie. Ogólnie chodzi o to, że w materacach bonellowych, dzięki elastyczności powierzchniowej siła oporu stawianego przez sprężyny jest adekwatna do ciężaru użytkownika. Czyli, im większa jest waga śpiącego, tym silniej formatka bonellowa ten ciężar wypiera. Dlatego dziecko musi być odpowiednio ciężkie aby materac bonellowy dobrze podpierał ciało podczas snu. Jednak uważam, że aktualne pianki wykorzystywane w materacach są tak wygodne, że najlepszy wybór to materac piankowy. Szczególnie warte uwagi są materace wysokoelastyczne i lateksowe, albo połączenie tych dwóch pianek: https://www.sleepoclock.pl/materace-piankowe/materace-wysokoelastyczne/materac-wysokoelastyczny-bella-sleep-o-clock.html

Dodaj komentarz