Jak wybrać materac dla osoby starszej?

Wybór odpowiedniego materaca dla osoby starszej jest niezwykle istotny. Ciało seniora z większym trudem znosi niewygody, szczególnie, gdy zmagać się ze zdrowotnymi schorzeniami. Źle dostosowane posłanie może nie tylko zwiększać, ale wręcz powodować ból.

Układ kostny osób starszych jest słabszy niż ludzi w sile wieku. Układ szkieletowy z coraz większym trudem zapewnia sobie utrzymanie zdrowej pozycji. Z tego względu niezwykle istotne jest, by materac zapewniał odpowiednie podparcie podczas snu. Wiele osób starszych przyzwyczajonych jest do materacy sprężynowych. Ten rodzaj posłania przez długi czas był najbardziej powszechny. Wiele starszych osób niechętnie patrzy na inne wypełnienia.  Nie ma będzie nic niewłaściwego w zakupie tego typu materaca. Warunkiem jest jednak rezygnacja z materaca bonellowego, na rzecz formatki pocket. System pojedynczych sprężynek zamkniętych w osobnych kieszonkach zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Jeśli senior uskarża się na ból układu szkieletowego, dzięki odpoczynkowi na tego typu materacu, poczuje ulgę.

Podobne korzyści przyniesie zakup materaca lateksowego. Materiał dobrze podpiera kręgosłup, ciało rozluźnia się. Dzięki temu sen jest głębszy, rzadziej zmienia się pozycję ciała. Pianka lateksowa może być używana na stelażach o regulowanej wysokości, które często są zalecane osobom starszym. Materace te będą doskonałym wyborem, jeśli senior choruje na astmę. Wilgoć, kurz i zanieczyszczenia organiczne nie przedostają się do posłania. Dzięki temu hamowany jest rozwój mikroorganizmów i zanieczyszczeń mogące nasilić ataki astmy.

Często osobom starszym, oprócz kłopotów z kręgosłupem, doskwierają problemy z krążeniem. W takim przypadku warto zainteresować się materacem z pianki termoelastycznej. Pod wpływem temperatury ciała powierzchnia dostosowuje się do jego kształtu. Porowata struktura materiału sprawia, że krążenie krwi w organizmie jest pobudzone. Pianka termoelatyczna będzie dobrym rozwiązaniem dla seniora, który dużo czasu spędza w łóżku. Materace te wykazują właściwości przeciwodleżynowe.

Wybierając materac dla seniora pamiętajmy, że bardzo ważna jest jego właściwa twardość. Powierzchnia zbyt twarda powoduje ucisk, a co za tym idzie zwiększać częstotliwość zmian pozycji podczas snu. Co więcej, utrudnione będzie prawidłowe krążenie krwi. Materac zbyt miękki nie zapewni dobrego podparcia kręgosłupowi, który wygnie się w nienaturalnej pozycji. Co za tym idzie wzmożona będzie praca mięśni, które w czasie snu powinny odpoczywać. Twardość materaca najłatwiej dobrać kierując się wagą użytkownika. Upraszczając, im więcej waży senior, tym twardsze powinno być posłanie.

Dodaj komentarz