Czym się kierować podczas wyboru materaca dla pary

Czym się kierować podczas wyboru materaca dla pary?

Jeśli szukamy opcji materac dla pary musimy wziąć pod uwagę więcej kwestii niż wtedy, gdy szukamy posłania dla jednej osoby. Model dla dwóch osób musi spełniać więcej kryteriów, być odpowiedzią na potrzeby różnych użytkowników. Z jednej strony może zdawać się, że jest z tym wiele zachodu. Z drugiej jednak, czym są te dylematy, jeśli w nagrodę zyskamy materac, na którym z przyjemnością będziemy wypoczywać z drugą połówką.

Pierwszym kryterium w doborze posłania jest wybór wkładu. Dla par najlepsze są modele, które wykazują się wysoką elastycznością punktową. Jest to cecha sprawiająca, że powierzchnia ugina się jedynie w miejscu nacisku. Tym samym, nawet w sytuacji, gdy waga partnerów znacząco się różni zmiana pozycji nie powoduje drgań czy falowania materaca mogących zakłócić sen drugiej osoby. Użytkownik lżejszy nie będzie również staczał się na stronę tęższej drugiej połówki. Jakie więc modele wybierać? Elastycznością punktową cechują się zarówno modele kieszeniowe, jak i wszystkie piankowe. Jedyną grupą, która nie jest polecana dla par, za sprawą elastyczności powierzchniowej, są materace bonellowe.

Wiemy już, że elastyczność punktowa chroni przed niedogodnościami nawet, jeśli jedna osoba jest dużo tęższa od drugiej. Waga jest jednak kryterium, które należy wziąć pod uwagę wybierając twardość materaca. Ogólna zasada mówi nam, że im wyższa waga użytkownika, tym twardszy powinien być materac. Oczywiście, może zdarzyć się, że człowiek lekki najchętniej będzie wypoczywał na twardym podłożu, zaś cięższy za najwygodniejszą uzna powierzchnię miękką. Jeżeli preferencję odnośnie poziomu twardości są zgodne, nie ma kłopotu. Jeśli jednak użytkownicy znacząco różnią się od siebie pod tym kątem są do wyboru trzy rozwiązania.

Pierwsze mówi o tym, że można zakupić dwa mniejsze materace, których twardość będzie dostosowana do potrzeb każdej osoby. Rozwiązanie to ma swoje plusy, na przykład dwa posłania będą się wolniej zużywały niż jedno duże. W sytuacji tej pojawiają się jednak również niedogodności. Między materacami pojawia się dziura, w którą można się zapaść. Może być też problem z doborem materacy tak, by ich wysokość była taka sama. Drugie rozwiązanie polega na zakupie materaca dla pary. Są to modele, których powierzchnia podzielona jest na dwie połowy różniące się poziomami twardości. Jeśli wybierzemy trzecie rozwiązanie, czyli jeden wspólny materac nieróżniący się twardością należy go wybrać pod kątem osoby tęższej lub preferującej wyższą twardość.

Kolejnym kryterium, które warto wziąć pod uwagę kupując posłanie dla pary jest wzrost. Oczywiście, należy dobrać materac tak, by jego długość była o 20 cm większa niż wzrost wyższej osoby.

Ostatnim kryterium w doborze posłania jest zdrowie partnerów. Jeśli, na przykład, któraś z osób zmaga się z alergią czy astmą wskazane jest wybrać model piankowy. W tych materacach nie będzie składował się kurz i inne zanieczyszczenia, a wilgoć jest dobrze odprowadzana. W modelach tych nie będą rozwijać się, więc szkodliwe bakterie, pleśnie, grzyby ani roztocza.

2 komentarze

  • amelia

    5 czerwca 2017

    Nie chcemy spać na dwóch osobnych materacach, a z drugiej strony mój mąż waży powyżej 100 kg i lubi twarde materaca – ja lepiej czuję się na średnich. Czy możecie doradzić jakiś konkretny model materaca z tych o dwóch twardościach dla par?

  • Roman

    27 czerwca 2017

    Oczywiście, jeśli szukają Państwo jednego materaca, którego jedna połowa będzie o twardości H3 (twardy), a druga o twardości H2 (średni) to bardzo dobrym wyborem będzie materac kieszeniowy TE AMO marki Sleep O’clock https://www.sleepoclock.pl/materace-sprezynowe/materace-kieszeniowe/materace-pocket/materac-kieszeniowy-te-amo-sleep-o-clock.html Jest to model stworzony z myślą o parach, które mają różne preferencje i potrzeby odnośnie twardości materaca.

Dodaj komentarz