Kto może mieszkać w materacu?

W łóżku spędzamy około 8 godzin na dobę. Od jakości naszego posłania uzależniony jest nie tylko komfort snu. Źle dobrane lub po prostu zniszczone łóżko fatalnie wpływa na kondycję kręgosłupa. Ale to nie wszystko, niechciani lokatorzy w materacu mogą pogorszyć stan naszej skóry czy układu oddechowego. W skrajnych wypadkach, mikroorganizmy rozwijające się w posłaniu mogą stanowić nawet zagrożenie dla życia.

Roztocza to jedna z najczęstszych przyczyn alergii. Ich odchody mogą powodować zaczerwienienie i łzawienie oczu, katar czy zaczerwienia skóry. W cięższych wypadkach uczulenia mogą pojawiać się nawet problemy z oddychaniem. Żyjątka te intensywnie rozwijają się w ciepłych miejscach, które są siedliskiem kurzu, wilgoci i odpadów organicznych. Martwy naskórek stanowi również dobrą pożywkę dla bakterii, które nie tylko źle działają na organizm ludzki, ale mogą również być przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Duże zawilgocenie materiału może skutkować rozwojem pleśni. Kurz gromadzący się w materacu nie tylko stwarza warunki do rozwoju innych alergenów, ale również sam z siebie może powodować napady kaszlu.

By zmniejszyć do minimum ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów i zbieranie się zanieczyszczeń, warto odpowiednio dobrać materac. Modele sprężynowe, ze względu na swoją budowę, zapewniają w swoim wnętrzu sporą ilość miejsca do gromadzenia się zanieczyszczeń. Dzięki temu roztocza czy pleśń mają lepsze warunki do życia, niż w przypadku materacy piankowych. Alergicy powinni także unikać materiałów pochodzenia naturalnego. Surowiec biodegradowalny, szczególnie, gdy ulegnie zawilgoceniu, może stanowić pokarm dla roztoczy, pleśni i bakterii.

Jeżeli zależy nam na zmniejszeniu ryzyka rozwoju alergenów, warto wybrać materace wykonane z materiałów syntetycznych. Dobrej jakości pianki nie tylko mają działanie antyalergiczne, ale również gwarantują dobre podparcie kręgosłupa i zdrowy sen.

Jeśli nie chcemy spać na posłaniu w 100% sztucznym dobrym wyborem będzie model z pianki lateksowej. Im większa zawartość naturalnego mleczka kauczukowego, tym lepsza cyrkulacja powietrza w materacu. Przed zakupem takiego posłania należy jednak wykluczyć, bardzo rzadką, alergię na lateks. Pianka lateksowa jest materiałem niewchłaniającym kurzu i zanieczyszczeń organicznych. Podobne właściwości wykazują pianki wysokoelastyczna i termoelastyczna. Tę ostatnią, warto szczególnie rozważyć, gdy oprócz kłopotów z alergią użytkownik zmaga się z chorobami stawów lub zaburzonym krążeniem.

Wybór odpowiedniego materaca to jednak nie wszystko. O posłanie należy odpowiednio dbać. Materac powinien leżeć na łóżku ze stelażem, w celu zmaksymalizowania przepływu powietrza i odprowadzania wilgoci. Zmniejsza się również kontakt z pokładami kurzu, które mogą zalegać na podłodze. Pokrowiec należy regularnie prać (w 60oC giną roztocza). Warto rozważyć zakup pokrowca z nitkami srebra, który wykazuje działanie biobójcze. Posłanie należy regularnie wietrzyć i odkurzać.

Dodaj komentarz