Co zrobić by materac był higieniczny ?

Na sen przeznaczamy mniej więcej 1/3 część naszego życia. Oznacza to, że w łóżku spędzamy długie godziny. Niezwykle ważne jest by zachować czystość materaca. Od higieniczności posłania zależy nie tylko kondycja naszej skóry, ale i układu oddechowego. Jak więc dbać o posłanie, by mieć gwarancję, że śpimy w czystych i zdrowych warunkach?

Przede wszystkim należy odpowiednio dobrać materac. Modele sprężynowe, chociaż nie brak im zalet, sprzyjają gromadzeniu się zanieczyszczeń. Wśród zwojów drutu pozostaje dużo miejsca na kurz czy martwy naskórek. Już sam kurz może działać bardzo drażniąco na skórę i drogi oddechowe alergika. Co więcej, stanowi doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy. Zanieczyszczenia organiczne, szczególnie w sytuacji, gdy materac ulegnie zawilgoceniu, stanowią dobrą pożywkę dla bakterii. Może to skutkować występowaniem nieprzyjemnego zapachu. Jeżeli nie ma możliwości by, zawilgocony materac dokładnie wysuszyć, istnieje spore ryzyko powstania pleśni. Bardziej higienicznym rozwiązaniem, a co za tym idzie polecanym dla alergików, jest wybór materacy z wysokojakościowych pianek. Pianki syntetyczne: termoelatyczna, wysokoelastyczna czy lateksowa (pomimo zawartego organicznego mleczka kauczukowego), należą do materiałów przeciwdziałających rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów. Same nie stanowią pożywienia dla chorobotwórczych żyjątek, a ich struktura nie pozwala na przedostawanie się zanieczyszczeń do środka materaca.

Wybór dobrego materaca to jednak nie wszystko. Ważne jest stosowanie stelaży, które ułatwią cyrkulację powietrza w posłaniu, a więc i odprowadzanie wilgoci. Po przebudzeniu warto odsłonić materac by się przewietrzył, co pozwoli usunąć pot z jego powierzchni.

Niezwykle ważne dla utrzymania higieniczności posłania jest stosowanie zdejmowanych, przewiewnych pokrowców. Warto zwracać uwagę, by można było je prać w temperaturze co najmniej 60oC. Gwarantuje to bowiem unicestwienie roztoczy. Bardzo dobrze sprawdzają się pokrowce bawełniane. By zwiększyć higieniczność posłania możemy również zastanowić się nad wyborem pokrowca z dodatkowym składnikiem, na przykład, z nitkami srebra. Taki model wykazuje działanie bakteriobójcze.

Warto regularnie odkurzać materac. Usuwamy w ten sposób kurz, martwy naskórek i inne zabrudzenia. Inwestując w odkurzacze nowszej generacji, możemy dodatkowo pozbyć się większej ilości roztoczy. Jeśli chcemy wyczyścić materac na mokro musimy bezwzględnie trzymać się wskazówek producenta. W przeciwnym razie możemy nieumyślnie zniszczyć posłanie.

Nawet, jeżeli dbamy o materac, musimy pamiętać, że w końcu musi nadejść czas jego wymiany. Średni okres żywotności to 10 lat. Chociaż możemy nie zauważać widocznych odkształceń, mogą być one odczuwalne przez nasze ciało. Gdy zaczynamy odczuwać dyskomfort w łóżku zmieńmy posłanie. Podobnie, jeśli zaczniemy uskarżać się na dolegliwości skórne, czy ze strony układu oddechowego, może to oznaczać zanieczyszczenie materaca i rozwój alergenów.

Dodaj komentarz