Wygodny materac, czyli jaki?

Materac, aby spełniał swoją podstawową funkcję, czyli zapewniał nam dobry sen musi być wygodny. By jednak dany model mógł być określony takim mianem, musi spełniać kilka kryteriów. 

Jeśli chcemy aby nasze posłanie gwarantowało nam kojący sen musimy odpowiednio wybrać jego twardość. Najlepiej, gdy będziemy się kierować w tym przypadku kryterium wagi. Zakłada się, że im tęższa osoby, tym twardszy powinien być materac. Powierzchnia miękka (H1) zapewni odpowiednie podparcie osobie o wadze do 60 kg. Modele średnio twarde (H2) polecane są użytkownikom, których waga oscyluje między 61 a 80 kg. Materace twarde (H3) i bardzo twarde (H4) będą najlepsze dla osób ważących do 110 kg (H3) i powyżej tej liczby (H4). Odpowiednie podparcie ciała gwarantuje utrzymanie prawidłowego ułożenia układu szkieletowego, oraz po prostu, daje poczucie wygody.

Celem podniesienia komfortu stosuje się różnego rodzaju obicia. Warstwa komfortu jest szczególnie wyraźna w modelach sprężynowych. Wysokiej jakości pianki optymalizują dostosowywanie się powierzchni materaca do ciała. Mata kokosowa, często stosowana w materacach bonellowych, zwiększa ich twardość. Będzie, więc dobrze odbierana przez osoby tęższe. Tutaj warto zaznaczyć, że modele bonellowe uznaje się za wygodne, jedynie w sytuacjach, gdy służą jednej osobie. Jeśli jest mowa o modelach sprężynowych, warto dodać, że wybierając formatkę pocket warto zdecydować się na wersję z jak największą ilością sprężyn na metr2. Najlepsze będą materace Multipocket, czyli 508 sprężyn na metr2 i Luxpocket (1000 sprężyn na metr2).

By zwiększyć wygodę użytkownika niektóre modele można nabyć z uwzględnieniem trzech, pięciu, a nawet siedmiu stref twardości. Rozwianie to sprawdza się zarówno w przypadku materacy sprężynowych (w formatce pocket), jak i piankowych. Zakłada się, że większa ilość stref niż siedem jest zbędna, gdyż budowa ludzkiego ciała nie wymaga dodatkowego podparcia w aż tylu partiach. Koncepcja stosowania stref twardości opiera się na założeniu, że cięższe partie ciała wymagają twardszej powierzchni, niż lżejsze. Zapobiega się w ten sposób zbytniego zapadania się bioder czy barków, a co za tym idzie ułatwia zachowanie właściwego ułożenia kręgosłupa. Strefy twardości ułożone są symetrycznie, dzięki czemu można przewracać materac dowolnie.

W materacach z siedmioma strefami komfortu głowa spoczywa na części o średniej twardości, pod barkami i ramionami znajduje się powierzchnia twarda. Klatka piersiowa umieszczona jest na części średnio twardej, natomiast pod biodrami znaleźć można najszerszy, twardy odcinek. Następnie znów występuje strefa średnio twarda, twarda i o część o średniej twardości, czyli dostosowana kolejno pod uda, łydki i stopy. Jeśli chcemy z pełni korzystać z dobrodziejstw takiego rozwiązania pamiętajmy, że jeśli jesteśmy osobami niskimi musimy kłaść się tak, by biodra ułożyć na części środkowej, twardej.

Dodaj komentarz