Jaki materiał jest najlepszy jako warstwa komfortu?

Warstwa komfortu to zewnętrzna część materaca. Podział na warstwę wewnętrzną i zewnętrzną jest najlepiej widoczny w modelach sprężynowych, ale można kupić też posłanie stanowiące połączenie trzech rodzajów pianek. Wybór obłożenia znacząco wpływa na właściwości materaca. Jaki materiał, więc warto wybrać? 

Mata kokosowa to surowiec organiczny, pozyskiwany z łupiny orzecha kokosowego. Jest bardzo przewiewny. Zaliczany jest do najtwardszych materiałów, materace z matą najczęściej polecane są osobom tęższym. Niejednokrotnie znajduje też zastosowanie w posłaniach dla niemowląt, gdyż gwarantuje stabilne podparcie kształtującego się kręgosłupa. Mata kokosowa bardzo często stosowana jest na materacach bonellowych. W połączeniu z pianką poliuretanową, nie tylko dodatkowo utwardza powierzchnię, ale też znacząco przedłuża żywotność posłania.

Pianka poliuretanowa to materiał zapewniający dobre podparcie kręgosłupa. Jest jednym z tańszych surowców, dzięki czemu znacząco zmniejsza cenę danego materaca. Pianka jest, niestety, stosunkowo nietrwała, ma najmniejszą żywotność z wszystkich dostępnych rodzajów pianek. Trzeba się, więc liczyć, że jest to raczej rozwiązanie na krótszy okres czasu.

Pianka wysokoelastyczna, inaczej nazywana pianką HR (High Resiliense Foam). Jest to materiał zapewniający bardzo dobre podparcie ciała śpiącego. Wraca do wyjściowej pozycji niemal natychmiast po ustaniu nacisku. Pod kątem trwałości lepsze właściwości wykazuje jedynie pianka lateksowa.

Pianka termoelastyczna może występować też pod nazwami: pianka VISCO, pianka leniwa (lazy foam), pianka z pamięcią (memory foam). Materiał ten wynaleziony został w latach 70. XX wieku w laboratoriach NASA. Pianka miała gwarantować wygodę astronautom podczas lotów kosmicznych. Pianka VISCO dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem temperatury. Łagodzi bóle (bardziej odkształca się w zmienionym chorobowo, a więc mocnej nagrzanym miejscu), poprawia krążenie krwi w organizmie. Pianka termoelastyczna zalecana jest rekonwalescentom i seniorom długo przebywającym w łóżku, gdyż wykazuje nieprzeciętne właściwości przeciwodleżynowe.

Pianka lateksowa to połączenie surowca syntetycznego z naturalnym mleczkiem kauczukowym (dobrej jakości materiał zawierać powinien co najmniej 20% substancji organicznej). Daje ciału optymalne podparcie, bez względu na preferowaną pozycję snu. Pianka lateksowa wykazuje się największą żywotnością. Stanowi, więc gwarancję, że materac posłuży wiele lat.

Warto dodać, że dobrej jakości pianki chronią materac przed gromadzeniem się i rozwojem alergenów. Są również, podobnie jak mata kokosowa, bardzo przewiewne, co ułatwia odprowadzanie wilgoci z materaca. Materac jest bardziej higieniczny, ciało śpiącego ma dostęp do świeżego powietrza. Zwiększa to komfort snu i zmniejsza kłopoty z nadmierną potliwością, nawet podczas cieplejszych miesięcy.

Dodaj komentarz