Jak urządzić sypialnię dziecka?

Pojawienie się w rodzinie dziecka niesie ze sobą wiele przymusowych zmian. Do najbardziej przyziemnych należy konieczność urządzenia sypialni malucha. 

Najważniejszym meblem w początkowej fazie życia małego człowieka jest łóżko. To w nim będzie spędzało większość czasu. Wygląd ramy ma znaczenie, jeśli chcemy urządzić sypialnię dziecka według określonego stylu. Pod względem praktycznym najważniejszym elementem jest materac. To od jego doboru zależeć będzie w dużym stopniu prawidłowy rozwój układu szkieletowego dziecka. Maluszek będzie spędzał bardzo wiele godzin w pozycji leżącej, materac musi, więc dobrze podpierać jego ciało. Najlepszym wyborem będą modele z wysokiej jakości pianek. Są one bardzo higieniczne, nie pozwalają na rozwój alergenów. Pianka lateksowa, wysokoelastyczna i poliuretanowa zapewniają bardzo dobre podparcie układu szkieletowego. Podobne właściwości wykazuje również pianka termoelastyczna. Warto jednak zaznaczyć, że ten materiał dostosowuje się do pozycji ciała pod wpływem ciepła. Zapewnia to maksymalny odpoczynek mięśniom. Przez niektórych rodziców uważane jest to za minus, gdyż w okresie tak intensywnego rozwoju układ mięśniowy powinien, na miarę swoich możliwości, pracować.

Jeśli dziecko będzie miało swój własny pokój meble należy rozstawić w sposób umożliwiający swobodny dostęp do łóżeczka i przewijaka. Pamiętajmy, żeby łóżeczko umieścić w miejscu wolnym od przeciągów. Maluch wymaga stosunkowo częstej zmiany pieluch, wszelkie akcesoria powinny być, więc w zasięgu ręki. Przewijak powinien być położony w sposób uniemożliwiający dziecku upadek. Pod ręką warto mieć kosz na zużyte pieluchy. W pokoju malucha dobrze jest postawić wygodny fotel. W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na wszystkie jego rzeczy, a więc szafy czy pojemna komoda. Ten ostatni mebel jest przez wielu rodziców lubiany, gdyż dobrze spełnia rolę powierzchni pod przewijak. Jeśli zdecydujemy, aby kąpać maluszka w jego pokoju trzeba urządzić miejsce by bezpiecznie ustawić wanienkę. W zasięgu dłoni powinniśmy mieć kosmetyki i ubranka.

W pokoju dziecka zaleca się zrezygnować z ciężkich zasłon, dywanów czy dużej ilości tapicerowanych mebli. Słowem, jak najmniej przedmiotów, w których może gromadzić się kurz i brud. Ułatwi to sprzątanie i zmniejszy ryzyko rozwoju alergenów. Oświetlenie w pokoju dziecka powinno być łagodne, by nie podrażniać wrażliwych oczu dziecka. Nie będzie też go dodatkowo rozbudzać podczas nocnego karmienia.

Przygotowując sypialnię dla malucha najlepiej wybierać farby nietoksyczne. Pamiętajmy, by zwracać dużą uwagę na kwestie bezpieczeństwa. W zasięgu rączek maluszka nie może znajdować się nic, co mogłoby stanowić ryzyko udławienia. Jeśli chcemy mieć stały dozór nad dzieckiem można rozważyć zakup elektronicznej niani.

Dodaj komentarz